آمریکا با تصمیم بستن سفارت خود در عراق چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

آمریکا با تصمیم بستن سفارت خود در عراق چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

نشریه آمریکایی واشنگتن پست در مطلبی به بررسی دلایل و پیامد‌های تصمیم آمریکا برای بستن سفارت خود در بغداد پرداخت.

کد خبر : 96132877        تاریخ انتشار :  دوشنبه, 07 مهر 1399

 

به گزارش پلیگاه خبری «هشت بندی»، پایگاه اینترنتی روزنامه واشنگتن پست در مطلبی نوشت آمریکا به دولت عراق و شرکای دیپلماتیک خود گفته است سفارت خود در بغداد را به طور کامل تخلیه و ترک خواهد کرد مگر آنکه عراق حملات به منطقه سبز و کاروان‌های نظامی آمریکایی را که در این کشور حضور دارند و قصد دارند تا ماه‌های آینده نیرو‌های خود را تخلیه کنند، کنترل کند.

 

این اقدام آمریکا به شدت موجب غافلگیری مقامات عراقی شده است. احمد ملا طلال، سخنگوی نخست وزیری عراق دیروز یکشنبه گفت: ما امیدواریم که دولت آمریکا در این مورد تجدید نظر کند. گروه‌های غیرقانونی وجود دارد که سعی در تزلزل این رابطه دارند و بستن سفارت پیام منفی برای آنهاست.

 

یک مقام آگاه نیز گفته است مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا این موضوع را به الکاظمی اطلاع داد. دو مقام غربی در بغداد هم گفتند که نمایندگی‌های دیپلماتیک کشورشان از این طرح مطلع شده اند. این کشور‌ها نیز اعلام کردند به تبعیت از تصمیم آمریکا، سفارتخانه‌های خود را در بغداد می‌بندند.

یک مقام دیپلماتیک آمریکایی از احتمال تعطیلی سفارت آمریکا در بغداد طی ۹۰ روز آینده خبر داده است؛ این بازه زمانی به واشنگتن فرصت می‌دهد تا تصمیم خود را مجددا ارزیابی کند.

 

در همین حال، یک مقام عراقی گفت که دولت آمریکا خواستار اقدام شدیدتر علیه شبه نظامیان است که به طور دائم منطقه سبز را هدف اصابت موشک قرار داد و یا به کاروان‌های نظامی آمریکا حمله می‌کنند، با پذیرش این می‌توان مانع خروج سفارت آمریکا از بغداد شد.

 

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اظهار داشت چنین حملاتی نه تنها برای ما بلکه برای دولت عراق، هیئت‌های دیپلماتیک همسایه و ساکنان منطقه بین المللی سابق و مناطق اطراف آن خطری جدی محسوب می‌شود.

 

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در مصاحبه با شبکه الجزیره گفت: آمریکا در برابر حملات علیه شهروندان خود که در خارج خدمت می‌کنند سکوت نخواهد کرد و در اتخاذ تصمیمات ضروری در این خصوص تردید نمی‌کند.

 

وی افزود: شبه نظامیان خارج از چارچوب قانون که تحت حمایت ایران هستند، بزرگترین مانع ثبات در عراق هستند.

 

وی شلیک موشک به سفارت آمریکا در بغداد و حمله به دیپلمات‌ها را غیرقابل قبول خواند و از رایزنی با مقامات عراقی برای حفاظت از مراکز آمریکا در عراق خبر داد.

 

واشنگتن پست در این گزارش مدعی شده است پس از ترور سردار سلیمانی، فرمانده ارشد ایرانی به دستور رئیس جمهور آمریکا، گروه‌های شبه نظامی تحت حمایت ایران در یک حمله موشکی و در مقیاس کوچک به سفارت آمریکا و پایگاه‌های نظامی عراق که میزبان نیرو‌های ائتلاف تحت سرکردگی آمریکا هستند، شتاب بخشیدند.

 

هفده سال پس از حمله آمریکا به عراق، سفارت واشنگتن در بغداد به یکی از بزرگترین پایگاه‌های دیپلماتیک آمریکا تبدیل شده است. اگر دولت الکاظمی بتواند از پرسنل نظامی و دیپلماتیک غربی بهتر محافظت کند، مشخص نیست که آیا تصمیم برای خروج سفارت از عراق لغو شود یا خیر. دولت الکاظمی باید پیامد‌های خروج سفارت آمریکا از بغداد را در نظر داشته باشد.

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار هرمزگان