جان باختن ۱۵ نفر بر اثر آنفولانزا/مردم هشدار‌ها را جدی بگیرند/خودسرانه آنتی بیوتیک و دارو‌های کورتونی مصرف نکنید

جان باختن ۱۵ نفر بر اثر آنفولانزا/مردم هشدار‌ها را جدی بگیرند/خودسرانه آنتی بیوتیک و دارو‌های کورتونی مصرف نکنید

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، با تاکید بر ضرورت جدی گرفتن هشدار‌ها در خصوص بیماری آنفولانزا در کشور، گفت: تاکنون ۱۵ نفر در سراسر کشور در اثر ابتلا به انواع آنفولانزا جان خود را از دست داده اند.

کد خبر : 96131467        تاریخ انتشار :  چهار شنبه, 06 آذر 1398

 

به گزارش پایگاه خبری «هشت بندی»کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در گفتگو با میزان، با اشاره به آخرین آمار‌ها در خصوص مرگ و میر ناشی از آنفولانزا در کشور، گفت: همانگونه که مرجع ارایه آمار و تنها مرجع اطلاع رسانی در این حوزه وزارت بهداشت و مرکز بیماری‌های واگیر است ۱۵ نفر در اثر ابتلا به آنفولانزا تاکنون جان خود را از دست داده اند.


وی با بیان اینکه قاعدتا با توجه به شیوع آنفولانزا در فصول سرد و به خصوص شروع زودهنگام آن در سال جاری تعداد مبتلایان بیشتر هم می‌شود، افزود: به صورت مقطعی در خصوص آمار مبتلایان به آنفولانزا اطلاع رسانی دقیق صورت خواهد گرفت از این رو باید تلاش کنیم تعداد قربانیان آنفولانزای فصلی در سال جاری به نسبت سال‌های گذشته کاهش یابد.

رعایت بهداشت فردی برای جلوگیری از بروز آنفولانزا لازم است 


سخنگوی سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه هشدار‌های لازم به مردم داده شده تا با اقدامات ساده که در جهت پیشگیری و مصونیت نسبی در مقابل شیوع اپیدمی آنفولانزا می‌توان انجام داد امسال آمار کمتری داشته باشیم، تصریح کرد: با رعایت برخی نکات ساده از جمله شستن مداوم دست‌ها قبل از خوردن غذا، خوداری از حضور در مکان‌های شلوغی که ممکن است افراد مبتلا حضور داشته باشند می‌توان از بسیاری از موارد ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد.


جهانپور با بیان اینکه افراد در صورت ابتلا باید از روبوسی و دست دادن به سایر افراد خودداری کنند، گفت: در صورت ابتلا به بیماری‌های خاص و مزمن که ممکن است نقص ایمنی ایجاد کند یا داشتن بیماری‌های زمینه‌ای قلبی و ریوی استفاده از واکسناسیون در زمان مناسب در کاهش علایم کمک کننده است.


وی با تاکید بر اینکه در صورت ابتلا به آنفولانزا استراحت کافی، استفاده از مایعات فراوان و پرهیز از مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک و دارو‌های کورتونی توصیه می‌شود، افزود: در صورت ابتلا به آنفولانزا مراجعه به پزشک و مصرف دارو‌های مناسب مهم‌ترین اقدامی است که باید مدنظر بیماران باشد.

جهانپور با بیان اینکه امسال آنفلوانزای H۱N۱ و H۳N۲ را در کشور شاهد هستیم، تصریح کرد: در تلاش هستیم تا میزان ابتلا به این نوع بیماری در کشور را با هشدار‌های لازم کم کرده و یا در صورت ابتلا موارد شدید که ممکن است منجر به مرگ یا طولانی شدن دوره بیماری شود را کاهش دهیم.

افزایش آمار مبتلایان به آنفولانزا متصور است


رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه تاکنون از ۱۵ مورد فوتی در اثر آنفولانزا ۸ نفر مبتلا به آنفولانزای H۱N۱ و ۷ مورد H۳N۲ بوده اند، گفت: این آمار رو به تزاید است مردم باید همکاری کرده و هشدار‌ها را جدی بگیرند.


وی ادامه داد: افراد مسن یا دارای بیماری‌های زمینه‌ای که آسیب پذیری بیشتری در مقابل آنفولانزا دارند باید بیشتر مراقب باشند.


رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت یادآور شد: شیوع آنفولانزا کانون مشخصی در کشور نداشته و در همه شهر‌ها دیده شده از این رو نمی‌توان شهر یا استانی را به عنوان کانون در نظر گرفت.

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار هرمزگان