هشدار هواشناسی نسبت به تشدید بارش باران و برف

هشدار هواشناسی نسبت به تشدید بارش باران و برف

سازمان هواشناسی ضمن هشدار نسبت به تشدید بارش برف و باران در برخی استان‌های کشور توصیه‌هایی را به کشاورزان، باغداران و ... ارائه کرد.

کد خبر : 96131499        تاریخ انتشار :  دوشنبه, 10 آذر 1399

 

 


به گزارش پایگاه خبری «هشت بندی» سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ از تشدید فعالیت سامانه بارشی از صبح چهارشنبه (۱۲ آذرماه) تا صبح پنج‌شنبه (۱۳ آذرماه) خبر داده و آورده است: طی این مدت بارش باران، در ارتفاعات برف و در مناطق مستعد تگرگ برای شمال و شرق خوزستان، جنوب لرستان و غرب چهارمحال و بختیاری پیش‌بینی می‌شود. در این شرایط جوی آبگرفتگی معابر، اختلال در تردد جاده‌ای، جاری شدن روان‌آب، بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، بارش برف در مناطق کوهستانی، احتمال مسدود شدن راه‌های روستایی مناطق سردسیر، کاهش دید در گردنه‌ها، احتمال لغو و تاخیر پرواز‌ها دور از انتظار نیست.

 

در چنین شرایطی پرهیز از تردد غیر ضروری، اجتناب از قرار گرفتن در حاشیه رودخانه و مسیل‌ها، کنترل و بازگشایی راه‌آب‌ها، کانال‌ها و ورودی دهانه پل‌ها، اجتناب در صعود به ارتفاعات و تجهیز خودرو‌ها به وسایل زمستانی هنگام عبور از مناطق کوهستانی توصیه می‌شود.

 

سازمان هواشناسی همچنین با صدور هشدار زردرنگی آورده است: بارش باران و در مناطق سردسیر بارش برف چهارشنبه (۱۲ آذرماه) برای استان‌های خوزستان، چهارمحال و بختیاری، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، کرمانشاه، مرکزی، قم، نیمه غربی اصفهان، ایلام و همدان، پنج‌شنبه (۱۳ آذرماه) برای استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی، سمنان، گیلان، مازندران، گلستان، شمال خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد، جمعه (۱۴ آذرماه) برای استان‌های بوشهر و فارس و شنبه (۱۵ آذرماه) برای استان‌های بوشهر، فارس و کرمان پیش‌بینی می‌شود.

 

در این شرایط جوی وارد شدن خسارت به محصولات و ادوات کشاورزی دور از انتظار نیست بنابراین سازمان هواشناسی به صاحبان مزارع و باغات نسبت به زهکشی و پاکسازی مسیر آب باغات و مزارع با توجه به بارش‌ها، خودداری از انجام آبیاری، محلول‌پاشی و سم‌پاشی با توجه به وقوع بارش‌ها، عدم کشت محصولات پائیزه و انتقال نهاده‌های کشاورزی به مکان‌های مسقف جهت جلوگیری از خسارت برف و باران شدید و تسریع در انتقال محصولات برداشت شده به مکان‌های مسقف توصیه می‌کند.

 

توجه به تهویه، تنظیم دما و تامین سوخت سالن‌ها با توجه به کاهش دما و وقوع برف، اقدام در جهت استحکام و ترمیم سقف گلخانه‌ها در برابر باد، پایش آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در مرغداری‌ها با توجه به کاهش دما، کنترل دما و رطوبت انبار‌ها با توجه به افزایش رطوبت، جهت جلوگیری از خسارت بیماری‌های قارچی از جمله توصیه‌های ارایه شده به صاحبان سالن‌های پرورش قارچ، گلخانه و انبار و توجه به تهویه، تنظیم دما و تامین سوخت سالن‌ها با توجه به کاهش دما، عدم استفاده از آب باران برای دام‌ها، تهیه خوراک پر انرژی برای دام‌ها با توجه به کاهش دما، جلوگیری از نفوذ هوای سرد و روان‌آب به داخل سالن‌ها توصیه‌های سازمان هواشناسی به متولیان سالن‌های مرغداری و دامداری است.

 

این سازمان به صاحبان استخر‌های پرورش ماهی نسبت به پاکسازی، تنظیم و کنترل دریچه‌های ورودی و خروجی آب استخرها، جلوگیری از ورود آب گل آلود به استخر‌ها با توجه به حجم بالای روان‌آب و سیلابی شدن رودخانه‌ها، عدم کوددهی به استخر‌های پرورش ماهی گرم آبی و کاهش غذادهی به میزان نصف نرمال به دلیل ابرناکی و کاهش دما و به عشایر و زنبورداران نسبت به خودداری دامداران و عشایر از عبور در ارتفاعات، توقف در حاشیه رودخانه‏‌ها و مسیل‏‌ها با توجه به وقوع بارش‌ها‏، عدم چرای دام در مراتع و انتقال دام‌ها به مکان سرپوشیده هنگام وقوع بارش، عایق بندی و محافظت از کندو‌ها در مقابل بارش، کاهش دما و وزش باد و تغذیه کمکی کلونی‌ها جهت زمستان گذرانی توصیه می‌کند.

 

تخلیه آب و جمع‏‌آوری لوله‌ها، اتصالات و تجهیزات سیستم آبیاری تحت فشار، استفاده از ضد یخ در رادیاتور ماشین‏‌آلات کشاورزی و محافظت از ادوات کشاورزی با توجه به روند کاهشی دما و آغاز بارش‏‌ها، عدم استقرار ماشین آلات کشاورزی روی زمین هنگام وقوع بارش‌ها از توصیه‌های هواشناسی به صاحبان ماشین آلات و ادوات کشاورزی است./میزان

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار هرمزگان