تشریح دلایل کمبود آب در بخش توکهور- هشت بندی/ فرسودگی شبکهف کمبود منابع آبی و انشعابات غیر مجاز مهمترین عوامل کمبود آب شرب در هشت بندی

تصاویر هدر رفت گسترده منابع آب شرب در روستای مجتمع امام هشت بندی هشتبندی هرمزگان

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان در تشریح آخرین وضعیت آبی روستاهای بخش توکهور و هشتبندی، دلایل اصلی کمبود آب در شبکه توزیع آب این روستاها را فرسودگی شبکه های توزیع ، افت سطح آب چاه ها ،توسعه روستاها و وجود انشعابات غیرمجاز بیان کرد.

کد خبر : 96134272        تاریخ انتشار :  چهار شنبه, 21 اسفند 1398

 

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، امین قصمی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان، مشکل کمبود آب شرب در روستاهای هرمزگان مساله تازه ای نیست اما در برخی روستاها شاهد آنیم که بنا به دلایلی بر ابعاد آن افزوده شده است. مشکلی که بنا به گفته ی مدیرعامل آبفا استان؛ قرار است با طرح یکپارچه سازی شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی مسیری رو به بهبود را طی کند. چرا که استفاده از امکانات آبفای شهری برای بهبود وضعیت آب روستاها یکی از مهمترین اهداف طرح یکپارچه سازی است.

 

امین قصمی همچنین تاکید دارد؛ به دنبال آنیم که تامین آب در روستاها به تنش آبی تبدیل نشود و برای تحقق این مهم با جدیت پیگیر بهبودِ وضعیت آبی روستاها هستیم.

 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان در تشریح آخرین وضعیت آبی روستاهای بخش توکهور و هشتبندی، دلایل اصلی کمبود آب در شبکه توزیع آب این روستاها را فرسودگی شبکه های توزیع ، افت سطح آب چاه ها ،توسعه روستاها و وجود انشعابات غیرمجاز بیان کرد.

 

وی افزود: تعداد انشعابات غیرمجاز بیش از هزار فقره انشعاب می باشد که با توجه به جمعیت روستاهای این بخش، این تعداد انشعاب بسیار قابل توجه است. همچنین با توسعه روستاها و افزایش جمعیت روستایی، توسعه شبکه توزیع آب در روستاها یک ضرورت است.

 

وی با اشاره به اینکه آبفا با جدیت پیگیر رفع مشکل کمبود آب در این روستاهاست، تاکید کرد: به دنبال آنیم که تامین آب در روستاها به تنش آبی تبدیل نشود.

 

قصمی با بیان اینکه؛ آبفا برای رفع مشکل کمبود آب شرب در منطقه توکهور- هشتبندی و چراغ آباد پروژه های متعددی در دست اجرا دارد، تصریح کرد: اجرای 25 کیلومتر لوله گذاری و حفر و تجهیز دو حلقه چاه دو راهکار موثر برای رفع چالش کمبود آب و تأمین دراز مدت و مطمئن آب آشامیدنی مردم این روستاها است.

 

مدیرعامل آبفا استان در ادامه به پروژه های در حال اجرای این شرکت اشاره کرد و گفت: در حال حاضر حفر و تجهیز یک حلقه چاه برای تامین آب مجتمع توکهور را دردست اجرا داریم که تا پایان امسال تجهیز و وارد مدار بهره برداری می شود.

 

وی افزود: همچنین حفاری یک حلقه چاه به منظور رفع نیاز آبی مجتمع چراغ آباد و شهرک جعفرآباد میناب انجام شده که در سال 99 تجهیز خواهد شد.

 

به گفته قصمی؛ پروژه احداث شبکه توزیع آب شهرک جعفر آباد و شهرک المهدی و اصلاح بخشی از شبکه هشتبندی در دست اقدام است که در نیمه اول سال آینده به بهره برداری می رسد.

 

همچنین احداث شبکه توزیع آب مجتمع امام نیز پیمانکار آن انتخاب شده و عملیات اجرایی آن در ابتدای سال جدید آغاز خواهد شد.

 

وی در خصوص عدم تخصیص اعتبارات کافی نیز اظهار داشت: در سال 98 سه پروژه در بخش توکهور و هشت بندی با اعتباری بالغ بر 56 میلیارد ریال مصوب شده که تخصیص آن بسیار ناچیز بوده و برای تکمیل این پروژه ها نیازمند تخصیص اعتبارات بیشتری هستیم.

 

بنا به گفته وی؛ در حال حاضر آب شرب مورد نیاز روستاهای بخش توکهور و هشت بندی از طریق 12 حلقه چاه به ظرفیت بیش از 100 لیتر بر ثانیه تامین می شود.

 

لازم به ذکر است؛ بخش توکهور – هشتبندی دارای 37 روستا با جمعیت 23 هزار و 811 نفر می باشد که این روستاها بالغ بر 6 هزار و 400 خانوار هستند اما تعداد اشتراک فعال آنها 4 هزار فقره انشعاب است.

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار هرمزگان