جزئیات رشد چشمگیر بارش ها در هرمزگان / آغاز آبگیری سد مخزنی سرنی / برنامه ریزی برای احداث 35 سد جدید در هرمزگان

جزئیات رشد چشمگیر بارش ها در هرمزگان / آغاز آبگیری سد مخزنی سرنی / برنامه ریزی برای احداث 35 سد جدید در هرمزگان

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان گفت: متوسط بارش از ابتدای سال تاکنون نسبت به متوسط بارش درازمدت 51 ساله استان هرمزگان 9 درصد و نسبت به متوسط بارش سال گذشته 230 درصد رشد داشته است.

کد خبر : 96137483        تاریخ انتشار :  سه شنبه, 28 اسفند 1397

 

به گزارش پایگاه خبری «هشت بندی»، هوشنگ ملایی در نشستی خبری اظهار کرد: خوشبختانه در مدت اخیر بارش خوبی را داشتیم و در ایام نوروز نیز بارندگی خوبی خواهیم داشت.

 

وی افزود: متوسط بارش از ابتدای سال تاکنون نسبت به متوسط بارش درازمدت 51 ساله استان هرمزگان 9 درصد و نسبت به متوسط بارش سال گذشته 230 درصد رشد داشته است.

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان با بیان اینکه در بارندگی اخیر شهرستان بستک با 71 میلی‌متر بیشترین و شهرستان جاسک با 7.6 میلی‌متر کمترین بارش را داشته‌اند، تصریح کرد: این بارندگی‌ها باعث افزایش حجم قابل‌توجهی در سدهای استان نشده اما خوشبختانه نقش مؤثری در تغذیه منابع زیرسطحی داشته است.

 

ملایی عنوان کرد: در یک سال گذشته پروژه‌های خوبی در استان هرمزگان در حوزه آب به سرانجام رسیده یا در حال تکمیل است، در سفر معاون اول رئیس‌جمهور فاز اول نوسازی خط انتقال میناب بندرعباس، حدفاصل دوراهی میناب را داشتیم.

 

وی ادامه داد: در سفر رئیس‌جمهور به استان هرمزگان نیز بهره‌برداری از فاز اول آب‌شیرین‌کن یک‌میلیون مترمکعبی و همچنین بهره‌برداری از سه هزار هکتار شبکه شمالی دشت میناب و طرح سد تغذیه مصنوعی دشت شمیل و آشکارا در شهرستان حاجی‌آباد را داشتیم.

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان خاطرنشان کرد: چند طرح دیگر را نیز آغاز کردیم و آماده بهره‌برداری است و امیدواریم این طرح‌ها در تأمین آب استان هرمزگان مفید واقع شود.

 

وی با اشاره به اینکه در سال آینده نیز سد سرنی نیز که عملیات آبگیری آن شروع شده با ظرفیت 60 میلیون مترمکعب به بهره‌برداری خواهد رسید، بیان کرد: ساماندهی رودخانه رویدر را داشتیم که در سال جدید به پایان می‌رسد، انتقال آب از سبزپوشان در شهرستان حاجی‌آباد را نیز با بیش از 25 میلیارد تومان اعتبار آغاز کردیم که 76 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و در نیمه سال 98 به بهره‌برداری می‌رسد.

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان اضافه کرد: فاز دوم شبکه مرکزی میناب را نیز آغاز کردیم و برنامه داریم مساحت دو هزار هکتار را به بهره‌برداری برسانیم، همچنین طرح انتقال آب دشت یکدار در شهرستان جاسک نیز در نیمه اول و یا اواسط نیمه دوم سال 98 به بهره‌برداری خواهد رسید.

 

ملایی ابراز کرد: طراحی احداث سدهای کوچک در 35 نقطه استان نیز انجام شده و امیدواریم این سدها به تقویت و دوام کشاورزی استان کمک کنند.

 

وی با اشاره به اینکه ساماندهی دشت گزیر و رودخانه پارسیان را نیز در سال 98 خواهیم داشت، اظهار کرد: پروژه‌ها و طرح‌های دیگری نیز در سطح استان در حال برنامه‌ریزی است که با توزیع اعتبارات استانی آغاز به کار می‌کنند./ایسنا

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار هرمزگان