سد مخزنی سرنی آماده برای بهره برداری/۱۰ سد جدید در هرمزگان در دست مطالعه است/ آخرین وضعیت مخزن سد های استان

سد مخزنی سرنی آماده برای بهره برداری/۱۰ سد جدید در هرمزگان در دست مطالعه است

ملایی با بیان اینکه سد سرنی و بخش انتقال آن با حدود ۷ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری یکی از پروژه های شاخصی است هم اکنون آماده بهره برداری است، گفت: آیین افتتاج این پروژه با سفر مقامات عالی به استان هرمزگان برگزار می شود.

کد خبر : 96138432        تاریخ انتشار :  پنج شنبه, 21 آذر 1398

 

به گزارش پایگاه خبری «هشت بندی»، « هوشنگ ملایی » در نشست خبری میزان متوسط بارش از ابتدای سال جاری بارشی(مهر) تاکنون را ۶۸/۸۴ میلی متر اعلام کرد و افزود: از مجموع ۲۴۰ میلیون مترمکعب حجم سد استقلال میناب، حدود ۵۲ میلیون مترمکعب، از مجموع ۱۰۰ میلیون مترمکعب حجم سد شمیل و نیان حدود ۲۷ میلیون متر مکعب و از مجموع ۲۱۰ میلیون متر مکعب حجم سد جگین نیز ۱۷۰ میلیون مترمکعب آبگیری شده است.

 

وی با اشاره به طرح های قابل افتتاح بخش آب در هرمزگان، عنوان کرد: پروژه سد مخزنی سرنی شامل ساختمان سد و خط انتقال با حدود ۷ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری آماده بهره برداری است که با سفر مقامات عالی به استان افتتاح خواهد شد.

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان هرمزگان با بیان اینکه تصفیه خانه سد سرنی نیمه دوم سال ۹۹ افتتاح می شود، گفت: سد مخزنی سرنی از بزرگترین سدهای استان است که می تواند نقش موثری در تامین منابع آبی و همچنین تحرک بخشی به حوزه اقتصاد و اشتغال دارد.

 

وی با اشاره به اینکه عملیات اجرایی سد سرنی از سال ۹۴ آغاز شد، افزود: ظرفیت آبگیری این سد ۶۰ میلیون متر مکعب است که در سال جاری بارشی حدود شش میلیون متر مکعب آبگیری شده است.

 

ملایی اضافه کرد: بخشی از آب سد سد برای احیای محیط زیست و تغذیه سفره های آب زیرزمینی رها سازی می شود و ۱۲ میلیون مترمکعب نیز برای شرب منطقه میناب استفاده خواهد شد.

 

وی در ادامه با بیان اینکه ۱۰ سد جدید در استان هرمزگان در دست مطالعه است، گفت: ۱۰ رودخانه در هرمزگان ازجمله جاماش ظرفیت احداث سد بزرگ دارند که در احداث آن ها از ظرفیت بخش خصوصی استفاده خواهد شد.

 

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود با اذعان به اینکه علی رغم پشت سرگذاشتن دوره چندین ساله خشک سالی، همچنان در دشت های استان شاهد افت منابع آب زیرزمینی هستیم، افزود: در سال آبی ۹۶- ۹۷ بیش از ۶۵ سانتی متر و در سال ۹۷ - ۹۸ حدود ۳۴ سانتی متر افت منابع آب زیرزمینی داشته ایم.

 

وی با بیان اینکه حدود ۳۵۰ میلیون مترمکعب آب در سال از منابع آب زیرزمینی استان برداشت می شود، گفت: حدود ۲۰ درصد آب برداشت شده از منابع آب زیرزمینی در هرمزگان اضافی است.

 

ملایی، تعداد چاه های مجاز در هرمزگان را ۲۱ هزار فقره و چاه های غیرمجاز را جهار هزار و ۳۰۱ فقره ذکر کرد و افزود: حدود پنج هزار و ۵۰۰ کنتور ( ۲۵ درصد) در چاه های آب استان هرمزگان نصب شده است.

 

وی اضافه کرد: از مجموعه چاه های غیرمجاز در هرمزگان، برای بیش از هزار حلقه چاه مجوز نصب منصوبات صادر شده و به محض انجام منصوبات، پروانه صادر می شود.

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان با اشاره به شناسایی چهار هزار و ۳۰۱ نیز مجوزحلقه چاه مشمول فرم پنج، ۹۵۶ حلقه پس از بررسی پرونده آن ها مختومه شد و حدود ۲۰ هزار حلقه چاه آب شرب با هدف آبیاری باغچه پروانه دریافت کردند و ۹۵۶ حلقه چاه حریمی نیز در استان وجود دارد.

 

وی با ذکر این نکته که ۹۴ حلقه چاه در استان هرمزگان در سال جاری انسداد شده است، افزود: در مجموع ۹۵۶ حلقه چاه در استان مسدود شده است./شبستان

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار هرمزگان