دكتر رئوفي: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی شخصیتی میانه‌رو، عمل‌گرا و واقع‌بین داشت

دكتر محمود رئوفي:آیت‌الله هاشمی رفسنجانی شخصیتی میانه‌رو، عمل‌گرا و واقع‌بین داشت

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی هرمزگان با اشاره به اینکه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی شخصیتی میانه‌رو، عمل‌گرا، واقع‌بین و خردگرا داشت، عنوان کرد: ایشان اعتقاد داشت که با اعتدال نظری، اعتدال عملی، صبر، بردباری و وقار، بهتر می‌توان کشور را اداره کرد تا احساسات تند و عاطفی که گاه کندروی و گاه تندروی را تجویز می‌کند.

کد خبر : 94139064        تاریخ انتشار :  دوشنبه, 20 دی 1395

 به گزارش پايگاه خبري «هشت بندي»محمود رئوفی در گفت‌وگو با ایسنا،  ضمن تسلیت درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به مردم ایران، اظهار کرد: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در کنار مقام معظم رهبری، شهید بهشتی، مرحوم موسوی اردبیلی، شهید باهنر پس از آیت‌الله طالقانی، آیت‌الله‌العظمی منتظری و شهید مطهری از یاران نزدیک مرحوم امام خمینی (ره) بود و در شکل‌گیری نظام جمهوری اسلامی ایران نقشی بنیادی و انکارناپذیر داشت.

وی بابیان اینکه هاشمی رفسنجانی در درون و بیرون نظام موافقان و مخالفان بسیار داشت، بیان کرد: در ارزیابی کارنامه سیاسی ایشان باید بدون حب و بغض داوری منصفانه داشت.

رئوفی با اشاره به اینکه اولین حضور و بروز سیاسی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پس از پیروزی انقلاب، در انتصاب مرحوم بازرگان به نخست‌وزیری موقت انقلاب بود، همان‌جا که متن حکم امام مبنی بر نخست‌وزیری بازرگان را قرائت کرد، اضافه کرد: از آن روز تا ۱۹دی ۹۵ هاشمی فرازوفرودهای بسیاری در عرصه سیاست ورزی کشور از معاونت وزارت کشور، ریاست مجلس شورای اسلامی، جانشینی فرماندهی کل قوا تا دو دوره ریاست جمهوری، ریاست مجلس خبرگان، ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام داشت.

 

قائم‌مقام ستاد انتخاباتی دکتر روحانی در هرمزگان در سال 92 بابیان اینکه هر دوره از فعالیت‌های سیاسی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را باید منصفانه قضاوت کرد، افزود: وی ارسال ۵۶ یکی از مؤسسین جامعه روحانیت مبارز تهران و در سال ۵۸ یکی از مؤسسین حزب جمهوری اسلامی محسوب می‌شود.

 

وی یکی از شاخص‌ترین دوره‌های حیات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی  را دوران سازندگی دانست و خاطرنشان کرد: پس از پایان جنگ تحمیلی هشت‌ساله، کشور نیاز مبرمی به بازسازی اقتصادی و نوسازی ملی داشت و علیرغم انتقاداتی که به دوران سازندگی وارد است اما نقش بی‌بدیل ایشان در رونق اقتصادی و طراحی برنامه‌های پنج‌ساله توسعه کشور انکارناپذیر است.

 

رئوفی با اشاره به اینکه برنامه‌های هشت‌ساله آیت‌الله هاشمی رفسنجانی موجب توسعه قابل‌توجه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، علمی و صنعتی کشور شد، تصریح کرد: فرآیند مدرن شدن ایران ضمن حفظ اصول اسلامی و سنتی آن از زمان دولت سازندگی شدت قابل‌توجهی یافت و در حقیقت زمینه پیروزی دولت اصلاحات در دولت سازندگی طراحی شد.

 

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی هرمزگان بابیان اینکه فهم شعار توسعه سیاسی رئیس دولت اصلاحات بدون فهم شعار توسعه اقتصادی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی امکان‌پذیر نیست، ابراز کرد: اگر اصلاح‌طلبان، عقلانیت سیاسی به خرج داده و اجازه می‌دادند که ایشان رئیس مجلس ششم شود، فرآیند توسعه متوازن و همه‌جانبه و پایدار کشور رقم می‌خورد.

وی با اشاره به اینکه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی شخصیتی میانه‌رو، عمل‌گرا، واقع‌بین و خردگرا داشت، عنوان کرد: ایشان اعتقاد داشت که با اعتدال نظری، اعتدال عملی، صبر، بردباری و وقار، بهتر می‌توان کشور را اداره کرد تا احساسات تند و عاطفی که گاه کندروی و گاه تندروی را تجویز می‌کند.

 

رئوفی بابیان اینکه درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در سالروز به قتل رسیدن امیرکبیر همخوانی اتفاقی جالبی بود، افزود: ایشان همچون امیرکبیر به دنبال اصلاحات تکنوکراتیک ایران بود.

 

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی هرمزگان بابیان اینکه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در مواجهه با منتقدان و حتی دشمنانش سعی می‌کرد انصاف و مروت را رعایت نماید، اضافه کرد: اگر تا سال ۸۴ ایشان به‌عنوان یک شخصیت پراگماتیست و عمل‌گرا شناخته می‌شد، از آن سال تا روز وفاتشان به‌عنوان شخصیتی اصلاح‌طلب ظاهر شد که در مقابل برخی تندروی‌ها ایستادگی قابل‌توجهی از خود نشان داد.

 

وی یکی دیگر از ویژگی‌های جالب‌توجه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را ثبت و ضبط خاطرات روزانه خود که تاکنون بالغ‌بر چندین جلد کتاب قطور شده است، دانست و اظهار کرد: امیدوارم خداوند منان او را با اولیا، صالحان و مؤمنان محشور فرماید.

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار هرمزگان