آشوری:باید با متخلفان فعالیت کشتی‌های صنعتی برخورد قاطع صورت پذیرد/در صورت قصور، آیندگان ما را نخواهند بخشید

عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی: باید با متخلفان فعالیت کشتی‌های صنعتی برخورد قاطع صورت پذیرد/در صورت قصور، آیندگان ما را نخواهند بخشید

عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: حفظ آبزیان حوزه‌ی خلیج‌فارس و دریای عمان وظیفه‌ی خطیری است بر گردن همه‌ی ما و در صورت قصور، آیندگان ما را نخواهند بخشید.

کد خبر : 96134839        تاریخ انتشار :  چهار شنبه, 08 اسفند 1397

 

به گزارش پایگاه خبری «هشت بندی»، محمد آشوری، در خصوص بحث‌های پیش‌آمده در خصوص کشتی‌های صید صنعتی معروف به کشتی‌های چینی، افزود: حفظ محیط‌زیست دریایی و نگهداری از منابع غذایی خلیج‌فارس و دریای عمان از موارد حیاتی است که اگر امروز در این مورد کوتاهی کنیم و عده‌ای متخلف با صید خارج از عرف به زیستگاه این گونه‌ها آسیب وارد کنند، زیان‌هایی به حوزه‌ی صیادی وارد می‌شود که قابل جبران نخواهد بود.

 

وی خاطرنشان کرد: اینکه این کشتی‌ها دارای مجوزهای لازم هستند برکسی پوشیده نیست ولی بحث بر شیوه‌ی عملکرد آن‌هاست، درست است که همه‌ی این کشتی‌ها به جی‌پی‌اس مجهز شده‌اند و فقط در محدوده‌هایی که اجازه صید دارند تردد می‌کنند ولی متأسفانه تخلف‌های متعددی توسط برخی از این کشتی‌ها انجام‌شده، در این میان دو نکته مطرح است.

 

وی ادامه داد: نخست اینکه قوانین و مقرراتی که به آن‌ها ابلاغ‌شده در راستای حفظ گونه‌های مختلف آبزیان کافی است یا نیاز به بازنگری دارد و نکته دیگر اینکه آیا سازمان شیلات نظارت کافی بر اجرای مقررات توسط این کشتی‌ها را دارد یا نه؟

 

آشوری اظهار کرد: قطعاً باید با متخلفان این حوزه برخورد قاطع صورت پذیرد تا کسی جرئت تخطی از قوانین را نداشته باشد زیرا آسیب‌های زیست‌محیطی به‌سختی قابل جبران هستند.

 

وی در پایان عنوان کرد: مردم منطقه و کشور به‌شدت وابسته به منابع غذایی دریایی هستند و در صورت کوتاهی ما نسل‌های آینده ما را نخواهند بخشید.