آغاز دومین مرحله از عملیات احداث فاز سوم بندر شهید رجایی

با حضور رئیس جمهوری؛ دومین مرحله از عملیات احداث فاز سوم بندر شهید رجایی آغاز شد

دومین مرحله از عملیات احداث فاز سوم طرح توسعه پایانه کانتینری بندر شهید رجایی با حضور دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری آغاز شد.

کد خبر : 96131817        تاریخ انتشار :  شنبه, 12 اسفند 1396

 

 


به گزارش پایگاه خبری هشت بندی باحضر دکتر روحانی رئیس جمهوری دومین مرحله از عملیات احداث فاز سوم طرح توسعه پایانه کانتینری بندر شهید رجایی کلید خورد.

 

قرار است با تکیه بر دانش متخصصان ایرانی و بهره گیری از تجهیزات و فن آوری های روز دنیا، ۱۴۰۰ متر اسکله جدید در بزرگترین بندر بازرگانی ایران طی ۳۶ ماه ساخته شود که در زمان بهره برداری کامل از این زیرساخت بندری، به صورت همزمان سه کشتی بسیار بزرگ اقیانوس پیمای نسل هفتم جهان با ۴۰۰ متر طول، ۱۷.۵ متر آبخور و ۱۸هزار و ۴۰۰ کانتینر ظرفیت، می توانند در این اسکله ها پهلو بگیرند. علاوه بر این، ۱۱۰ هکتار محوطه برای راه اندازی یک ترمینال جدید کانتینری در پسکرانه بندر هم آماده می شود.

 

عملیات اجرایی ساخت فاز ۳ بندر شهید رجایی، با سرمایه گذاری ۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال از محل منابع داخلی سازمان بنادر و دریانوردی تامین مالی می شود ( با این توضیح که اعتبار ساخت آن بدون استفاده از بودجه های نفتی کشور انجام می گیرد) و در چشم انداز سه سال آینده، ظرفیت این بندر از ۶ میلیون به ۸ میلیون کانتینر افزایش خواهد یافت.

 

از سوی دیگر، برای جمعیت چشمگیری نزدیک به ۷هزار و ۵۰۰ نفر مستقیم و غیرمستقیم ( پس از پایان دوره بهره برداری کامل پایانه جدید) اشتغالزایی صورت می گیرد . در مجموع با اجرای این طرح بزرگ دریایی و بندری، گامی مهم برای افزایش سهم ایران توی بازار تجارت جهانی و ارتقاء جایگاه بزرگترین بندر کانتینری ایران در میان ۱۰۰ بندر برتر دنیا برداشته خواهد شد.

 

یادآور می شود، مقدمات مرحله نخست احداث زیرساخت های فاز ۳ بندر شهید رجایی در جریان نخستین سفر دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به استان هرمزگان(ششم اسفندماه ۹۲) در دستور کار قرار گرفت و پس از انجام یکسری مطالعات، کمتر از یکسال بعد (بهمن ماه ۹۳)عملیات عمرانی این طرح عظیم بندرسازی با حضور معاون اول رئیس جمهور، شروع شد.

 

نتیجه این حرکت راهبردی و همچنین رونق گرفتن تعاملات بین المللی ایران با کشورهای غربی در دوره پسابرجام، به این جا رسیده که هم بخش عمده دانش بندرسازی توسط مهندسان و متخصصان ایرانی، بومی سازی و نیاز ما به خارجی ها مرتفع شده، هم با تامین تجهیزات استراتژیک اسکله های فاز ۲، ظرفیت مهم ترین بندر کشور به ۶میلیون تی.ای.یو کانیتنر افزایش پیدا کرده و مهم تر از همه اینکه، طی سه چهار سال اخیر برای جمعیتی نزدیک به ۴هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم شغل ایجاد شده است که نقطه عطفی در عمل به منویات مقام معظم رهبری در خصوص شعار سال ۹۶(اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال) قلمداد می شود./مهر

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار هرمزگان