افتتاح ۱۷پروژه زیربنایی در هرمزگان افتتاح و آغاز عملیات اجرایی ۱۱پروژه با دستور رئیس جمهور

با دستور رئیس جمهور؛ ۱۷پروژه زیربنایی در هرمزگان افتتاح و عملیات اجرایی ۱۱پروژه آغازشد

 در مراسم دیدار رئیس جمهور با برگزیدگان و نخبگان هرمزگان، ۱۷ پروژه عمرانی، خدماتی و زیربنایی به طور همزمان و از طریق ویدئو کنفرانس افتتاح و عملیات اجرایی ۱۱ پروژه آغاز شد.

کد خبر : 96138174        تاریخ انتشار :  شنبه, 12 اسفند 1396

 


به گزارش پایگاه خبری «هشت بندی» عصر چهارشنبه پروژه های عمرانی، اقتصادی، کشاورزی، شیلاتی، آب و فاضلاب و صنعتی استان هرمزگان به صورت ویدئو کنفرانس توسط دکتر حسن روحانی با حضور وزرای مرتبط در محل پروژه ها به بهره برداری رسید.

 

در ابتدا محمود حجتی وزیر جهادکشاورزی پروژه های حوزه کشاورزی و شیلاتی هرمزگان را معرفی و با دستور رئیس جمهور به بهره برداری رسید. همچنین در ادامه اردکانیان وزیر نیرو از افتتاح دو طرح و آغاز عملیات اجرایی ۳ طرح در حوزه آب و فاضلاب و آبرسانی در استان هرمزگان با دستور رئیس جمهور خبر داد.

 

۵ طرح آب و فاضلاب و طرحهای بزرگ تامین انرژی به بهره برداری رسید

 

مطالعات طرح جمع آوری و تصفیه فاضلاب شهر رودان در سال ۱۳۸۶ تکمیل و عملیات اجرایی آن نیز در همان سال آغاز شد که سال افق این طرح ۱۴۱۵ می باشد.

 

این طرح شامل احداث تصفیه خانه فاضلاب به ظرفیت ۷ هزار و ۲۵۸ مترمکعب در شبانه روز است و تاکنون ۳.۷ کیلومتر ازخط انتقال و ۸/۳۰ کیلومتر از شبکه های جمع آوری اصلی و فرعی آن انجام شده است.

 

این تصفیه خانه در زمینی به مساحت ۱۵ هکتار و در فاصله ۵.۲ کیلومتری شهر رودان احداث شده است. فرآیند تصفیه فاضلاب در این تصفیه خانه به صورت لجن فعال با راکتور کاروسل و استفاده از بستر لجن خشک کن است. حجم پساب تولیدی تصفیه خانه ۸۴ لیتر بر ثانیه و اعتبار هزینه شده این طرح ۳۰۰ میلیارد ریال است.

 

تعداد انشعابات نصب شده فاضلاب ۱۲۶۰ فقره می باشد و جمعیت تحت پوشش طرح جمع آوری فاضلاب رودان در سال مبدا ۳۲۹۴۰ نفر و در سال مقصد ۵۲۲۰۰ نفر است و مساحت تحت پوشش شبکه فاضلاب ۹۶۲ هکتار است.

 

آغاز عملیات اجرایی خط انتقال آب از آبشیرین کن غرب به مخازن شهر بندرعباس

 

طرح حاضر با هدف ایجاد تاسیسات لازم جهت انتقال آب تولیدی آبشیرین کن بندرعباس به مخازن داماهی این شهر و تامین کمبود آب شهر بندرعباس و مناطق غربی شامل شهرها و روستاهای غرب بندرعباس اجرایی می شود.

 

این خط انتقال به طول ۳۳ کیلومتر با لوله های فولادی به قطر ۱۲۰۰ میلی متر، ضخامت ۳/۱۴ میلی متر و حجم ریالی بیش از یک هزار میلیارد ریال است. این طرح با ظرفیت یک هزار و ۱۵۷ لیتر بر ثانیه به بهره برداری خواهد رسید.

 

طرح جامع آبرسانی به روستاهای قشم

 

فاز سوم طرح جامع آبرسانی به روستاهای قشم شامل ۳۵ روستا با جمعیت ۳۰۸۱۳ نفر است. حجم عملیاتی این طرح شامل؛ خط انتقالی به طول ۱۲۵ کیلومتر، شبکه توزیع به طول ۲۸۰ کیلومتر، ساخت و تجهیز ۴ باب ایستگاه پمپاژ، احداث ۷۷۰۰ مترمکعب مخزن ذخیره، احداث شبکه برق به طول ۳ کیلومتر و راه دسترسی به طول ۵ کیلومتر است.

 

اعتبار هزینه شده طرح از محل اعتبارات ردیف عمومی بودجه معادل ۳۰۰ میلیارد ریال و از محل اعتبارات بخش خصوصی ۷۵۰ میلیارد ریال تامین شده است.

 

پروژه احداث سد گابریک

 

رودخانه گابریک از جمله منابع آبی در دسترس است که در فاصله ۸۵ کیلومتری شمال شرقی بندر جاسک در پَرکوه قادر خواهد بود در زمینه پیشگیری از مهاجرت نیروی انسانی بومی نقشی کارآمد داشته باشد.

 

طرح سد گابریک با اهداف تامین بخشی از آب مورد نیاز در بخش های شرب، صنعت و کشاورزی سواحل غربی مکران ،کنترل سیلاب،بالا بردن سطح اشتغال و جذب نیروی کار ، جلوگیری از مهاجرت مردم منطقه،خودکفایی در تولیدات کشاورزی و توسعه پایدار منطقه اجرایی می شود.

 

مشخصات فنی این طرح شامل؛ ۲۷۰ میلیون متر مکعب حجم کل مخزن، ۸/۳۴ متر ارتفاع سد از پی، ۳۶۶ متر طول تاج، ۱۰ متر عرض تاج و راه دسترسی آن به طول ۲۱ کیلومتر است.

 

افتتاح یک هزار کیلومتر راه روستایی،آغاز عملیات اجرایی ۵ هزار واحد مسکونی در بافت های فرسوده و سکونت گاه های غیررسمی و افتتاح ۷۷ کیلومتر از کریدور نوار ساحلی از جمله طرحهای حوزه وزارت راه و شهرسازی در استان بود.

 

همچنین در حوزه وزارت جهاد کشاورزی، ۳۵۴ طرح آبیاری تحت فشار، ۲۵ طرح گلخانه‌ای،سیلوی نگهداری گندم و فاز ۲ طرح پرورش ماهی در دریا افتتاح و عملیات اجرایی ۱۷ پروژه ایجاد شبکه آبیاری اراضی دشت میناب و عملیات اجرایی شهرک گلخانه‌ای آغاز شد.

 

در حوزه وزارت نفت، طرح افزایش تولید بنزین پالایشگاه بندر عباس افتتاح و عملیات اجرایی گازرسانی به ۳۶ هزار خانوار شهری و روستایی آغاز شد.

 

همچنین در حوزه وزارت صنعت، معدن و تجارت، ا طرح تولید بریکت گرم (آهن اسفنجی)، طرح فرآورده‌های نفتی سیه‌فام، طرح تولید هیدرو کربن سبک و سنگین و طرح تولید انواع قیر افتتاح و عملیات اجرایی بندر منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان، عملیات اجرایی طرح ژئوفیزیک هوایی شناسایی پهنه‌های معدن استان وعملیات اجرایی شهرک صنایع دریایی آغاز گردید.در حوزه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در مجموع ۱۴۲۴ طرح به بهره برداری رسید.

 

در حوزه شورای عالی مناطق آزاد نیز پالایشگاه شیرین‌سازی گاز هنگام (گورزین) و ۳۰ طرح شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی افتتاح و عملیات اجرایی طرح سوخت‌رسانی فرودگاه کیش آغاز شد.

 

رئیس جمهور در این مراسم پس از توضیحات وزیر جهادکشاورزی درباره طرحهای مربوط به این وزارتخانه با ابراز خشنودی از این که سطح زیرکشت گلخانه ای از ابتدای دولت یازدهم تاکنون بیش از ۲ برابر شده است، گفت: یکی از طرحهای دیگری که امروز و از اینجا افتتاح می شود، طرح پرورش ماهی در قفس است که البته این عنوان را نمی پسندم؛ این تعبیر ماهی در قفس جالب نیست. ما نمی خواهیم هیچ کسی در قفس باشد و ماهی را هم نمی خواهیم عنوان شود که در قفس پرورش می یابد.

 

دکتر روحانی همچنین با ابراز خرسندی از افتتاح طرح‌های مرتبط با آبرسانی به شهرها و روستاها و همچنین طرحهای راهسازی در روستاها گفت: راه روستایی در تسهیل شرایط زندگی روستاییان بسیار تاثیرگذار است و امروز هم ۱۰۰۰ کیلومتر راه روستایی به بهره برداری می رسد که امیدوارم باعث ارتقای وضعیت زندگی روستاییان شود./مهر

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار هرمزگان