جزئیات برنامه ریزی های جهاد کشاورزی برای توسعه کشت های گلخانه ای در هرمزگان

 

مدیر شهرک‌های کشاورزی جهاد کشاورزی هرمزگان عنوان کرد: با توجه به کمبود بارش باران و خشک‌سالی‌های پی‌درپی سال‌های اخیر دوران کشت فضای باز به سر آمده است.

کد خبر : 96137274        تاریخ انتشار :  سه شنبه, 05 تیر 1397

 

به گزارش پایگاه خبری «هشت بندی»، مهدی ترابی ظهر دوشنبه در نشست خبری با اشاره به روی آوردن به کشت گلخانه‌ای باوجود مشکلات کم‌آبی در استان گفت: باوجود شرایط موجود باید آب را به‌گونه‌ای مدیریت کنیم که بیشترین بهره‌وری را در بخش کشاورزی داشته باشیم.مزارع کشاورزی روستاهای تویسرکان

 

وی عنوان کرد: جایگزینی کشت گلخانه‌ای از کشت فضای باز سبب کاهش مصرف آب همچنین افزایش تولیدات باکیفیت بهتر می‌شود.

 

این مسئول در خصوص میزان و ظرفیت استان هرمزگان درکشت گلخانه‌ای گفت: استان هرمزگان پتانسیل ایجاد پنج هزار هکتار کشت گلخانه‌ای را دارد که تاکنون سطح زیر کشت آن ۲۰۵ هکتار است که تا پایان سال به ۵۰۰ هکتار افزایش می‌یابد.

 

مدیر شهرک‌های کشاورزی جهاد کشاورزی هرمزگان در ادامه اذعان داشت: مصرف آب درکشت گلخانه‌ای ۱۰ برابر کمتر از میزان مصرف آب درکشت فضای باز است همچنین تولید نیز ۱۰ برابر بیشتر و باکیفیت بهتری است.

 

ترابی در خصوص شهرک‌های صنعتی کشاورزی در استان توضیح داد: زیرساخت شهرک کشاورزی به مساحت ۵۲هکتار در منطقه سد شمیل ایجادشده که میزان سه میلیارد تومان تاکنون هزینه شده و مبلغ دو میلیارد نیز اعتبار برای اتمام آن نیاز است.

 

وی با اشاره به تصویب مبلغ ۲۵ میلیارد تومان اعتبار در راستای ایجاد شهرک‌های کشاورزی در سفر رئیس‌جمهور به هرمزگان تصویب شد بیان کرد: امیدوارم با تخصیص این مبلغ که از سال ۹۷ تا ۹۹ در اختیار استان قرار می‌گیرد تحویل عظیمی را در ساخت شهرک‌های کشاورزی شاهد باشیم.

 

این مسئول توضیح داد: کاهش قیمت تمام‌شده محصول، تولید محصول سالم و ارگانیک، استفاده از منابع محدود آب درکشت و امکان حضور در بازارهای داخلی و جهانی از مهم‌ترین وظایف شهرک‌های کشاورزی است.

 

مدیر شهرک‌های کشاورزی جهاد کشاورزی هرمزگان با اشاره ب اینکه در حال حاضر۵ مجتمع گلخانه‌ای از دهه ۸۰ در هرمزگان ایجادشده که تکمیل آن‌ها نیز در حال انجام است اضافه کرد: مجتمع‌های کشاورزی زرتوچی میناب، مجتمع کشاورزی حاجی‌آباد، مجتمع کشاورزی بندرعباس، مجتمع کشاورزی رودان و بستک و مجتمع چلوگهره در بندرعباس در کال تکمیل و اجرا هستند.

 

ترابی یادآور شد: تمامی مراحل دریافت مجوز ایجاد سایت پرورش میگو به وسعت یک هزار و ۴۰۰ هکتار در منطقه حسنلنگی بندرعباس انجام‌شده است که با حضور سرمایه‌گذار به‌صورت رسمی می‌تواند فعالیت خود را آغاز کند.

 

وی خاطرنشان کرد: پروانه تولید ۱۰ هزار تن خوراک ماهی در مجتمع پرورش ماهی بندرلنگه با ظرفیت تولید۶ هزار تن ماهی، و ۳۰ میلیون قطعه لارو صادرشده که طرح بسیار خوبی در راستای افزایش تولید ماهی در استان است./مهر

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلاس مداحی

اخبار هرمزگان