جزئیات سخنان معاون آبخیزداری کشور در سفر به جاسک

 

معاون سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور بر لزوم همکاری بیشتر وزارت نفت در امور زیربنایی جاسک و میناب تاکید کرد.

کد خبر : 96135365        تاریخ انتشار :  یک شنبه, 01 بهمن 1396

 

به گزارش پایگاه خبری «هشت بندی»ناصر حیدری پوری در گفتگو با مهر در مورد معضل شن های روان در شرق هرمزگان و لزوم مالچ پاشی بیان داشت: هرمزگان با توجه به داشتن یک میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار اراضی بیابانی و کانون فرسایش بادی مورد توجه خاص قرار دارد و امیدواریم بتوانیم بخشی از طرح های مطالعاتی که در این استان وجود دارد را امسال و بخشی دیگر را در سال آینده به سر انجام برسانیم.شن های روان در بیابان های دوبی‎

 

وی افزود: ۲۴۰۰ میلیارد ریال حواله مالچ از پالایشگاه های کشور صادر شده است. عملیات تثبیت شن های روان با مالچ پاشی از مهر ماه امسال آغاز شده و تاکنون ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال از سهمیه ۳ هزار و ۹۰۰ میلیارد ریالی سال ۹۶ از پالایشگاه های کشور حواله مالچ صادر شده است.

 

حیدری پوری تصریح کرد: به منظور تثبیت شن های روان و هم چنین کنترل کانون های فرسایش بادی در استان های خوزستان، اصفهان، یزد، ایلام، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و بخشی از استان قم اقدام های لازم از جمله مالچ پاشی انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: این عملیات در پنج استان از پیشرفت بسیار بالایی برخوردار است و می توان این نوید را داد که تا پایان سال جاری با امید به نزولات آسمانی، عملیات مالچ پاشی و نهال کاری ادامه پیدا کند.

 

حیدری پوری همچنین خواستار همکاری شرکتهای سرمایه گذار سواحل مکران شد و افزود: با توجه به وضعیت توپوگرافی و همچنین زمین شناسی و شریط اقلیمی شهرستان های جاسک، سیریک و بخشی از میناب توقع داریم مجموعه وزارت نفت اگر قرار باشد سرمایه گذاری خوبی اتاق بیفتد ابتدا باید زیر بنای فعالیت های بعدی را فراهم کند از این رو مجموعه های مذکور باید در عملیات تثبیت شن های روان هم چنین نهال کاری مشارکت داشته باشند.

 

معاون سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور ضمن تاکید بر عملیات کنترل روان آب سطحی ابرازداشت: اگر شرایطی که ذکر شد ایجاد شود، سرمایه گذاران داخلی و شرکای خارجی در سطح سواحل مکران حضور خواهند یافت.

 

حیدری پوری گفت: قریب به ۲ دهه خشکسالی، افت شدید آب‌های زیرزمینی، پائین آمدن توان تولید اقتصادی مردم در مناطق بیابانی و نبود اعتبار جداگانه برای مشارکت مردم در طرح‌ های بیابان‌ زدایی از مهم ترین تنگناها در زمینه بیابان ‌زدایی است.

 

استان هرمزگان با مساحت ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار دارای یک میلیون و ۵۶۵ هکتار اراضی بیابانی است. این استان یکی از پنج استان نخست منشاء ریزگردهای داخل کشور است و از همین رو اجرای طرح های بیابان زدایی در آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار هرمزگان