جزئیات سخنان وزیر نفت در بندرعباس

 

وزیر نفت گفت: با بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس و رسیدن به رقم تولید روزانه ۳۶ میلیون لیتر، وضع باثباتی خواهیم داشت و از بابت تحریم نگرانی نداریم.

کد خبر : 96136728        تاریخ انتشار :  شنبه, 09 تیر 1397

 

به گزارش پایگاه خبری «هشت بندی» بیژن زنگنه ظهر پنجشنبه در مراسم افتتاح فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس که با حضور روحانی رئیس‌جمهوری در بندرعباس برگزار شد، بیان داشت: اردیبهشت‌سال گذشته فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس با حضور رئیس جمهوری افتتاح شد و به تثبیت تولید بنزین رسیدیم.بیژن زنگنه وزیر نفت

 

وی عنوان کرد: افتتاح پالایشگاه ستاره خلیج فارس به نوعی واکسینه شدن در مقابل تهدیدهای خارجی است و ایمن شده ایم. راه‌اندازی فازهای مختلف پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس گره‌های کور فراوانی داشت و برای ارتقای و به رساندن این پروژه به این مرحله از تمام کسانی که چنین صبر و حوصله‌ای را از خود نشان داند تشکر می‌کنم.

 

زنگنه خاطرنشان کرد: با بهره‌برداری از فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس روزانه ۱۲ میلیون لیتر بنزین با کیفیت یورو ۵ به‌کل تولید بنزین کشور افزوده شد. این پالایشگاه سبب ایجاد موازنه مثبت تولید و مصرف بنزین شده و با راه‌اندازی فاز سوم، امکان برقراری صادرات بنزین نیز فراهم می‌شود.

 

به گفته وزیر نفت، پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در قالب سه فاز تعریف‌شده که هر فاز قابلیت تولید روزانه ۱۲ میلیون لیتر بنزین مطابق استانداردهای روزآمد اتحادیه اروپا را دارد. با راه‌اندازی دو فاز نخست، میزان تولید بنزین این پالایشگاه به ۲۴ میلیون لیتر رسیده و فاز سوم نیز تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

 

وی ابراز کرد: در ابتدای نیمه دوم سال ۹۵ میانگین تولید روزانه بنزین کل کشور در آن مقطع زمانی حدود ۵۹ میلیون لیتر بود، درحالی‌که میانگین مصرف روزانه بنزین در کشور حدود ۷۵ میلیون لیتر در روز اعلام می‌شد، با افتتاح فاز ۲ پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس و همکاری همه پالایشگاه‌های نفتی امکان تولید بیش از ۹۰ میلیون لیتر بنزین در کشور فراهم خواهد شد.

 

وزیر نفت خاطرنشان کرد: باید خودکفایی و صرفه‌جویی بنزین را در ساخت خودرو مدنظر قرار دهیم و مصلحت کشور نیز این‌گونه نیست هرساله ظرفیت تولید بنزین را افزایش دهیم.

 

وی با بیان این‌که درگذشته کشورهای خارجی با تحریم روی کمبود بنزین فشار می‌آوردند، گفت: با بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس و رسیدن به رقم تولید روزانه ۳۶ میلیون لیتر، وضع باثباتی خواهیم داشت و از بابت تحریم نگرانی نداریم.

 

وی ادامه داد: عملیاتی شدن پالایشگاه تبریز تا مردادماه، افزایش ظرفیت در پالایشگاه بندرعباس تا مهرماه، عملیاتی شدن پالایشگاه لاوان تا پایان سال و بهره‌برداری از پالایشگاه اصفهان در سال آینده ظرفیت‌هایی هستند که عملیاتی خواهند شد./مهر

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلاس مداحی

اخبار هرمزگان