جزئیات سفر رئیس سازمان زندان ها به هرمزگان

 

رئیس سازمان زندانهای کشور از کاهش ۱۵درصدی تعداد متهمان در زندانهای هرمزگان طی ۵ سال اخیر خبر داد.

کد خبر : 96132030        تاریخ انتشار :  چهار شنبه, 14 شهریور 1397

 

به گزارش خبرگزاری مهر، علی اصغر جهانگیر با اشاره به مقوله جرم در تاریخ زندگی بشر گفت: از ابتدای تاریخ، از بین بردن جرم در جوامع مختلف دغدغه مهم اندیشمندان بوده است.کاهش ۱۵درصدی تعداد متهمان در زندانهای هرمزگان

 

وی با تشریح سیر تحول برخورد با جرم و مجرم در جوامع مختلف حبس را یکی از راهکارهای مقابله با جرم در جوامع عنوان کرد و گفت: هر چند زندان یکی از راهکارها برای مقابله با جرم بزه در جوامع است اما نباید از این راهکار استفاده نادرست بکنیم.

 

مشاور رئیس دستگاه قضا یکی از اولویت های مهم در تحقق اهداف عدالت محور دستگاه قضا را استفاده حداقلی از مجازات حبس عنوان کرد و گفت: زندان نباید اولین و سهل ترین راه مقابله با جرم باشد و زندان باید صرفاً محل نگهداری ناامن کنندگان جامعه و مزاحمین اموال و نوامیس مردم باشد.

 

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضائیه با تاکید بر اینکه فضای زندان های کشور متناسب با تعداد زندانیان نیست اظهار داشت: اولین گام برای کاهش جمعیت کیفری توسعه فرهنگ گذشت و صلح در جامعه است.

 

وی تصریح کرد: امروز جامعه ما نیازمند ترویج فرهنگ صلح و آشتی به عنوان بخشی از فرهنگ غنی ایرانی اسلامی است‌.

 

مشاور رئیس دستگاه قضا عنوان کرد: امروز بیشترین پرونده ها در محاکم قضایی مربوط به جرائم علیه اشخاص است که نشان دهنده پایین آستانه تحمل در جامعه و دور شدن از فرهنگ صلح و گذشت است.

 

دکتر جهانگیر با بیان اینکه دستگاه قضایی و سازمان زندان ها تولید کننده زندانی نیستند گفت: سوء مدیریت ها و ضعف کارکرد نهادهای مختلف زمینه ساز وقوع جرم و زندانی شدن افراد میشود ار این رو باید تمامی نهادهای مسئول سهم خود را در خصوص پیشگیری از وقوع جرم و کمک به اصلاح و تربیت زندانیان ایفا نمایند.

 

این مقام ارشد قضایی در ادامه با ارائه آماری از شاخص های اجتماعی در استان هرمزگان به تحلیل و آسیب شناسی علل وقوع جرم در این استان پرداخت.

 

رئیس سازمان زندان ها در بخش دوم سخنان خود گفت: در این استان سه جرم مواد مخدر، سرقت و جرائم علیه اشخاص به ترتیب بیشترین زندانیان را به خود اختصاص داده اند.

 

وی با بیان اینکه ۱۷درصد زندانیان استان را افراد متهم و تحت قرار تشکیل داده اند گفت: میانگین کشوری در این خصوص ۲۱درصد است.

 

رئیس سازمان زندان ها گفت طی ۵ سال گذشته شاهد کاهش ۱۵درصدی تعداد متهمین استان هرمزگان می باشیم که این موفقیت نشان دهنده تلاش مضاعف مدیریت و کارکنان دستگاه قضایی استان هرمزگان در جهت کنترل جمعیت کیفری و تسریع در روند رسیدگی به پرونده های زندانیان است.

 

وی همچنین گفت: طی ۶ سال گذشته شاهد روند رو به کاهش ورودی به زندان های این استان هستیم.

 

دکتر جهانگیر با اشاره با تشکیل پرونده شخصیت برای تمامی زندانیان در کشور گفت: آمار استخراج شده از این پرونده ها اطلاعات ارزشمندی در خصوص ریشه یابی علل وقوع جرم در اختیار ما قرار می دهد که میتوانیم در برنامه ریزی های مختلف از آن استفاده کنیم.

 

وی فقر و بیکاری را همچنان مهم ترین عامل وقوع جرم در جامعه عنوان کرد و گفت: نباید از این مساله به سادگی عبور کنیم چرا که با وجود این عوامل نمی توانیم به هدف کاهش جمعیت کیفری دست یابیم.

 

مشاور رئیس دستگاه قضا توجه به خانواده زندانیان را ضلع دیگر فرآیند اصلاح و تربیت دانست و گفت: نمیتوانیم به اهداف برنامه های اصلاحی و تربیتی در زندان ها دست یابیم در حالیکه خانواده زندانی با مشکلات عدیده دست به گریبان است.

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلاس مداحی

اخبار هرمزگان