رهایی ۶نفر از چوبه دار در هرمزگان

 

رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان از رهایی ۶ نفر در سال گذشته از مجازات قصاص، با اخذ رضایت خانواده مقتولین خبر داد.

کد خبر : 96137390        تاریخ انتشار :  شنبه, 09 تیر 1397

 

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام محمد صادق اکبری در جریان برگزاری جلسه شورای قضایی استان هرمزگان از رهایی ۶ نفر در سال گذشته از مجازات قصاص، با اخذ رضایت خانواده مقتولین خبر داد و در ادامه افزود : در سال گذشته با وساطت شورای حل اختلاف و اجرای احکام و پس از اخذ رضایت خانواده مقتولین ، ۶ نفر از مرتکبین قتل عمد از مجازات قصاص رهایی یافتند.محمد صادق اکبری.دادگستری هرمزگان

 

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان افزود: در سال گذشته ۳۴ درصد پرونده‌های مستعد صلح و سازش، به صلح و سازش منتهی شدند که امیدواریم امسال نیز این درصد افزایش یابد.

 

وی در ادامه از آسیب های ناشی از زندانی شدن افراد مطالبی بیان کرد و افزود: زندانی شدن افراد هم به خودشان و هم‌خانواده‌هایشان لطمه‌های زیادی وارد می‌کند و باید تلاش گردد افراد تا جایی که امکان دارد زندانی نشوند و اگر به لحاظ قانونی به علت مشکل مالی زندانی شدند با مساعدت انجمن های حمایت از زندانیان و ستاد دیه از زندان‌ها آزاد بشوند و یا مدت‌زمان حبس آنها و آسیب های ناشی از آن کاهش یابد.

 

حجت الاسلام والمسلمین اکبری یکی از مهمترین راهکارهای زندانی نشدن افراد یا آزادی زودهنگام آن‌ها را استفاده از جایگزین‌های حبس یا تأسیسات نوین حقوقی برشمرد که در قانون مجازات اسلامی پیش بینی شده است.

 

وی خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۹۶، ۱۲ هزار و ۲۳۰ فقره رأی در مورد استفاده از تأسیسات نوین حقوقی توسط محاکم قضایی استان هرمزگان صادرشده است که نسبت به سال ۹۵ میزان ۶۱ درصد در این زمینه افزایش آمار داشته‌ایم.

 

رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان گفت: یکی دیگر از اولویت‌های ما رسیدگی به جرائم خاصی مانند قتل عمد، تجاوز به عنف، سرقت، به ویژه سرقت به عنف، قاچاق مواد مخدر و مشروبات الکلی، تظاهرات مستانه، چاقوکشی و عربده‌کشی و جرایمی از این قبیل است که موجب سلب آسایش مردم می‌شود.

 

حجت‌الاسلام‌ اکبری افزود: این جرائم در دادسراها و محاکم استان و در شعب ویژه با مدیریت از وقوع تا اجرای حکم رصد و بررسی می‌شوند. آمارها و گزارش‌ها حکایت از کاهش این نوع جرائم در سطح استان هرمزگان دارد.

 

حجت‌الاسلام‌ اکبری ادامه داد: ۷۱ درصد جرایم استان در شهر بندرعباس اتفاق می‌افتد ولی در عین حال هرمزگان از استان‌های کم جرم و امن کشور محسوب می‌شود.

 

رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان در ادامه و در خصوص برنامه های تکریم ارباب رجوع در دستگاه قضایی استان گفت: استاندارد سازی و ارتقاء وضعیت ساختمانهای اداری و قضایی جهت رفاه حال مراجعین و فرهنگ سازی و الزام به برخورد مناسب از طرف قضات و کارکنان با ارباب رجوع، از مهمترین برنامه های اجرا شده دستگاه قضایی استان در راستای تکریم ارباب رجوع است.

 

حجت‌الاسلام‌ اکبری افزود:سال ۹۷ سال تکریم ارباب‌رجوع در دستگاه قضایی نامیده شده و برنامه‌های متعددی برای تکریم ارباب‌رجوع طراحی و ابلاغ ‌شده است.

 

وی عنوان کرد: بدون تردید افرادی که بی احترامی به ارباب‌رجوع را پیش بگیرند مورد بازخواست قرار خواهند گرفت و همچنین در راستای بررسی مسائل و مشکلات مراجعین به دستگاه قضایی، برنامه ملاقات مردمی رئیس کل دادگستری و مسئولین قضایی استان در هر هفته به صورت مستمر دایر است، که در همین راستا طی سال گذشته بیش از یکهزار و ۵۰۰ نفر در این ملاقات ها حضور یافتند و دستورات لازم به منظور رسیدگی به مطالبات آنها صادرشد و دفتر کل دادگستری هم مکلف بوده دستورات را پیگیری کند و نتایج را در پرونده ها لحاظ کند.

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلاس مداحی

اخبار هرمزگان