میگوهای بندرتیاب قربانی قاچاق سوخت

 

مزارع پرورش میگوی بندرتیاب که بزرگترین و یکپارچه ترین مزارع شیلات کشور است، این روزها قربانی قاچاق سوخت شده اند و با وارد شدن گازوئیل این مزارع پرورش در حال نابودی است.

کد خبر : 96136952        تاریخ انتشار :  یک شنبه, 28 مرداد 1397

 

بندر تیاب در شهرستان میناب قطب تولید میگوی استان و کشور است. فصل برداشت محصول پرورش یافته از مزارع زیر کشت آغاز شده است. این منطقه این روزها علاوه بر تولید میگوی استان و کشور به محلی برای جولان قاچاقچیان سوخت تبدیل شده است.میگوهای بندرتیاب قربانی قاچاق سوخت/ ورود گازوئیل به مزارع

 

شهرستان میناب که از یکپارچه ترین سایت های مزارع پرورش میگوی کشور بهره مند است در نبود زیرساختهای لازم برای ایجاد اشتغال، جوانان منطقه روی به سمت شغل های پرخطر قاچاق آورده اند.

 

اما این کار قاچاق، مزارع پرورش میگوی شهرستان و بندر تیاب را قربانی خود کرده تا علاوه بر ورود گازوئیل که از طرف دهانه خور به مزارع پرورش میگو ورود پیدا می کند سبب از بین رفتن میگوهای زیادی در این مزرعه ها شده است.

 

2866893.jpg

 

کیفیت نامطلوب آب به همراه گازوئیل ریخته شده در دریا سبب صدمه زدن به مزارع شده است

 

مجید شبانی یک از دارندگان مزارع پرورش میگو در بندر تیاب در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: آب وارد شده از خور به مزارع پرورش میگوی تیاب کیفیت خوبی ندارد و از طرفی قاچاق سوخت در تیاب و کلاهی و ورود گازوئیل به آب دریا و کانالهای آبرسان پرورش میگو سبب صدمه زدن به مزارع شده است.

 

شبانی گفت: با توجه به اینکه پرورش دهندگان از آب موجود استفاده می کنند و گازوئیل ریخته شده در دریا توسط قاچاقچیان و لنج داران حمل سوخت قاچاق وارد خور و کانالهای آبرسان می شود تلفات سنگین میگو را به مالکان مزرعه های پرورش میگو وارد کرده است.

 

این دارنده مزرعه پرورش میگو در تیاب گفت: صنعت پرورش میگو هم اشتغالزا و هم ارز آور است و مسئولان متولی اجازه نابودی این صنعت را برای عده ای سود جو در بحث قاچاق سوخت و رها سازی هزاران لیتر قاچاق سوخت را در مزارع تیاب شمالی و جنوبی ندهند.

 

2866892.jpg

 

مبارزه با قاچاق سوخت در دستور کار قرار گیرد

 

شبانی عنوان کرد: با مشاهده دقیق به ورودیهای کانالهای آب به مزارع پرورش میگو خواهید دید که قاچاقچیان چه بلایی را بر سر این صنعت و مزارع پرورش میگو در می آورند درصورتی که ما روزانه شاهد تلفات محصولات خود هستیم.

 

شبانی با اشاره به محل تردد خودروهای نیسان گازوئیلی در محدوده شرکت صید کیش روستای تیاب گفت: روزانه حدود ساعت ۸ شب در این نقطه بیش از صدها ماشین حمل قاچاق سوخت در حال تخلیه گازوئیل هستند  که سبب آلودگی محیط زیست وآب دریا می شود که در پی آن با تلفات چشمگیر میگوها در مزارع روبرو هستیم.

 

تذکرات لازم به قاچاقچیان و حاملان سوخت گازوئیل داده شده است

 

یعقوب بازماندگان رئیس شورای اسلامی بندر تیاب در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: متاسفانه برخی از روستائیان با ورود به قاچاق سوخت مشکلاتی را به مزارع پرورش میگوی تیاب جنوبی وارد کرده اند که در این خصوص تذکرات لازم به آنها داده شده است.

 

بازماندگان بیان داشت: با اطلاع از اعتراض و گلایه برخی از پرورش دهندگان صنعت پرورش میگو در بندر تیاب که خساراتی را به مزارع و محصولات آنها وارد کرده است این موضوع با حضور و همکاری آنها بررسی شد تا بیشتر از این سبب آسیب رساندن به مزارع پرورش میگو نشود.

 

رئیس شورای اسلامی بندر تیاب عنوان کرد: این موضوع به مسئولان و متولیان کار اطلاع داده شده است و از نیروی انتظامی و دریابانی خواسته شده است تا به جای مشاهده آنها با قاچاقچیان برخورد شود.

 

2866890.jpg

 

بازماندگان با بیان اینکه این موضوع بیشتر درخور «مشدر» بین روستای کلاهی و روستای مازغ مشاهده شده است گفت: نیروی انتظامی و دریابانی مستقر در بندر تیاب با ورود در محدوه این خور از تردد قایق های حمل سوخت جلوگیری کند تا از ریخته شدن گازوئیل به دریا و ورود آن به مزارع پرورش میگو و نابودی این صنعت در بندر تیاب جلوگیری شود.

 

برخورد با قاچاقچیان سوخت جزء مصوبات شورای تامین است

 

محمد ریاضی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه بر اساس گزارش رسیده از مدیریت شیلات شهرستان میناب مبنی برتلفات میگو در مزارع بندر تیاب گفت:مدیریت شیلات شهرستان گزارشاتی را در خصوص ورود گازوئیل به خور و مزارع پرورش میگو در بندر تیاب داده است که این موضوع در دست بررسی قرار دارد.

 

معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری ویژه میناب بیان داشت: در شهرستان هیچگونه قاچاقی مورد پذیرش نیست ودر صورت مشاهده برخورد خواهد شد که موضوع جزءمصوبات شورای تامین شهرستان است.

 

ریاضی عنوان کرد: هنوز در خصوص تلفات میگو در مزارع پرورش میگو به نتیجه اساسی نرسیده ایم و برای اینکار بخشدار مرکزی جهت بررسی موضوع به بندر تیاب فرستاده تا علت این کار را بررسی وگزارش دهد.

 

ریاضی گفت: چنانچه تلفات میگوها ناشی از قاچاق سوخت باشد نیروهای دریابانی باید با عواملین این موضوع بر خورد کند.

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلاس مداحی

اخبار هرمزگان