رئوفی: توقف صادرات گوجه فرنگی صدها بهره بردار کشاورزی در هشت بندی را در معرض ورشکستگی قرار داده است/استاندار هرمزگان و مجمع نمایندگان اقداماتی فوری و عملی در حمایت از گوجه کاران انجام دهند/ قیمت فعلی گوجه فرنگی جوابگوی هزینه های سنگین کشاورزان نیست

اعتراض کشاورزان به توقف صادرات

رئیس نظام صنفی کشاورزان شهرستان میناب گفت: استاندار هرمزگان و مجمع نمایندگان استان با اتخاذ تدابیری فوری و عملی در حمایت از کشاورزان گوجه کار از تبعات اجتماعی ورشکستگی صدها بهره بردار کشاورز گوجه کار در هشت بندی جلوگیری بعمل آورند.

کد خبر : 97121811        تاریخ انتشار :  پنج شنبه, 02 اسفند 1397

 


به گزارش پایگاه خبری «هشت بندی»علی رئوفی رئیس نظام صنفی کشاورزی شهرستان میناب در خصوص علت تجمع اعتراضی مسالمت آمیز صبح امروز کشاورزان گوجه کار منطقه هشت بندی در محل بخشداری در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری «مهر»عنوان کرد: قریب به هشت هزار هکتار از مزارع کشاورزی در شهرستان میناب به کشت محصول گوجه فرنگی اختصاص دارد که قریب به 5 هزار هکتار از این اراضی مربوط به کشاورزن منطقه هشت بندی می باشد.


رئیس نظام صنفی کشاورزان شهرستان میناب گفت: کشاورزن گوجه کار منطقه هشت بندی به دلیل توقف صادرات و کاهش شدید قیمت محصول گوجه فرنگی صبح امروز اقدام به تجمع اعتراضی مسالمت آمیز به کاهش قیمت محصصول در محل بخشداری نمودند که با حضور به موقع در جمع کشاورزان به اتفاق بخشدار و رئیس شورای بخش و دعوت آنها به داخل مجموعه بخشداری طی گفتگویی به آنها قول دادیم که مشکلات شان را از طریق مسئولان استان و کشور پیگیری خواهیم کرد و از آنها خواسته شد تا مشخص شدن نتایج پیگیری ها تا هفته آینده از هر گونه تجمع اعتراضی که مورد سوء استفاده افراد سود جو و دشمنان قرار گیرد خوداری نمایند


وی گفت: همچنین کشاورزان گوجه کار منطقه هشت بندی با محصول بار گوجه فرنگی خود قصد عزیمت به سمت استانداری و فرمانداری را داشتند که با حضور به موقع امروز در جمع آنها و دادن وعده پیگیری مشکلاتشان از این حرکت به طور موقت جلوگیری بعمل آمد.


رئوفی در همین رابطه افزود: به کشاورزان اطمینان خاطر دایم که از مجمع نمایندگان استان به همراه استاندار محترم استان به مرکز شهرستان میناب دعوت بعمل خواهد آمد که از نزدیک با حضور در جمع کشاورزان در جریان مشکلات آنها قرار بگیرند و به آنها تاکید گردید تا زمان حضور مسئولان استان در جمع آنها و اعلام نتایج پیگیری ها تا هفته آینده از هر گونه حرکت اعتراضی و تجمع خوداری نمایند تا مورد سوء استفاده دشمنان و سودجان قرار نگیرد.


وی تصریح کرد : به واسطه تلاش های نمایندگان استان های بوشهر و فارس صادرات محصول گوجه فرنگی تا 30 بهمن ماه به کشور های همسایه از جمله عراق و افعانستان و سایر کشور های همسایه مجاز اعلام گردید .


رئیس نظام صنفی کشاورزی و و منابع طبیعی شهرستان میناب در همین رابطه گفت: با توقف صادرات از ابتدای اسفندماه قیمت محصول گوجه فرنگی در میادین تره بار هشت بندی به شدت کاهش پیدا کرده است که این کاهش بی سابقه موجی از نگرانی را در کشاورزان ایجاد نموده است .


رئوفی در همین رابطه تصریح کرد: با توقف صادرات محصول گوجه فرنگی از هر سبد 18 کیلویی که در زمان صادرات 55 هزار تومان به فروش می رسید با توقف صادرات با کاهش بی سابقه و نگران کننده قیمت محصول به سبدی کمتر از 18 هزار تومان کاهش پیدا کرده است.


وی گفت: قیمت فعلی گوجه فرنگی کفاف هزینه های رسام آور کشاورزان که هم اکنون در اوج زمان برداشت محصول هستند را نمی دهد و با قیمت فعلی جبران هزینه های کشاورزان را نمی کند و این قشر به ازای هر کیلو هم اکنون 400 تومان دچار ضرر و زیان هستند .


رئیس نظام صنفی کشاورزی شهرستان میناب گفت: قیمت فعلی محصول گوجه فرنگی قطعا کشاورزان را با ورزشکستگی روبرو خواهد نمود و این قشر زحمتکس دیگر نخواهند توانست دیون بانکی و بدهی های خود به فروشگاه های نهاد های کشاورزی که نهاد ها را به صورت قرضی دریافت نموده اند پرداخت نمایند و بر بدهی های گذشته آنها افزوده خواهد شد.


وی گفت: درخواست کشاورزان منطقه هشت بندی این است صادرات محصول گوجه فرنگی و پیاز تا اردیبهشت ماه سال 98 تداوم پیدا کند تا از ورشکستکی آنها جلوگیری بعمل آید.


رئوفی تصریح کرد: هزاران بهره بردار کشاورز گوجه کار در شهرستان میناب به ویژه منطقه هشت بندی ازنمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و مدیران حوزه کشاورزی و اقتصادی استان به شدت گلایه دارند که چرا در حالی که در اوج زمان برداشت محصول هستند نتوانسته اند مسئولان وزارتخانه های جهاد و صنعت را قانع نمایند که موضوع صادرات گوجه فرنگی در حمایت از کشاورزان گوجه کار و پیاز کار هرمزگانی تمدید نمایند.


رئیس نظام صنفی کشاورزی شهرستان میناب گفت: پیک برداشت محصول گوجه فرنگی و پیاز در منطقه هشت بندی از ابتدای اسفندماه تا اوایل اردیبهشت ماه است و محصول تولیدی کشاورزان قابلیت صادرات دارد و مختص بازار داخلی نیست و بسته شدن مرزها خسارت سنگینی به کشاورزان وارد می کند.


وی گفت : به نمایندگی از جامعه کشاورزن از مسئولان استان خواستار اتخاذ تصمیماتی فوری و عملی در زمینه صادرات گوجه فرنگی و پیاز تا اردیبهشت ماه سال 98 هستیم تا از هر گونه تجمع و حرکات اعتراضی توسط کشاورزان که مورد بهره برداری دشمنان گردد قبل از وقع جلوگیری بعمل آید.


رئیس نظام صنفی کشاورزی شهرستان میناب گفت : کشاورزان از استاندار محترم استان ، نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی ، مدیران سازمان جهاد کشاورزی و صنعت معدن و تجارت استان انظار دارند همانند مسئولان استان های فارس و بوشهر با جدیت مشکلات آنها را پیگیری و اقدامات عملی در حمایت از آنها و دریافت مجدد مجور بازگشایی مرزها انجام دهند.

 

اعتراض کشاورزان به توقف صادرات اعتراض کشاورزان به توقف صادرات اعتراض کشاورزان به توقف صادرات

اعتراض کشاورزان به توقف صادرات
اعتراض کشاورزان به توقف صادرات اعتراض کشاورزان به توقف صادرات اعتراض کشاورزان به توقف صادرات اعتراض کشاورزان به توقف صادرات اعتراض کشاورزان به توقف صادرات اعتراض کشاورزان به توقف صادرات اعتراض کشاورزان به توقف صادرات اعتراض کشاورزان به توقف صادرات اعتراض کشاورزان به توقف صادرات اعتراض کشاورزان به توقف صادرات اعتراض کشاورزان به توقف صادرات اعتراض کشاورزان به توقف صادرات اعتراض کشاورزان به توقف صادرات اعتراض کشاورزان به توقف صادرات اعتراض کشاورزان به توقف صادرات اعتراض کشاورزان به توقف صادراتاعتراض کشاورزان به توقف صادرات اعتراض کشاورزان به توقف صادرات

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلاس مداحی

اخبار هرمزگان