انتقاد رئیس شورای اسلامی روستای مجتمع امام(ره) از برخی ازعملکردهای شورای بخش توکهورهشت بندی

 

ابراهیم کمالی رئیس شورای اسلامی روستای مجتمع امام (ره) با اشاره به تفاوت عملکرد شورای بخش دوره قبل و شورای بخش فعلی و تقدیر از خدمات صورت گرفته انتقاداتی راجع به برخی از عملکردهای شورای بخش مطرح کرد.

کد خبر : 97091882        تاریخ انتشار :  سه شنبه, 06 آذر 1397

 

انتقاد رئیس شورای اسلامی روستای مجتمع امام(ره) از برخی ازعملکردهای شورای بخش توکهورهشت بندی

به گزارش پایگاه خبری «هشت بندی» جمعه 25آبان ماه ۹۷ شورای بخش توکهور هشت بندی با حضور اکثریت اعضاء گزارش عملکرد خود را در تریبون نماز جمعه ارائه کرد .


اما این گزارش عملکرد با انتقاداتی از سوی شوراها رو به رو بود. ابراهیم کمالی رئیس شورای اسلامی روستای مجتمع امام (ره) با اشاره به تفاوت عملکرد شورای بخش دوره قبل و شورای بخش فعلی و تقدیر از خدمات صورت گرفته انتقاداتی راجع به برخی از عملکردهای شورای بخش از جمله این گزارش عملکرد مطرح کرد.

 

رئیس شورای اسلامی کلان روستای مجتمع امام (ره) در خصوص گزارش عملکرد ارائه شده توسط رئیس شورای بخش در تاریخ 25 آبان ماه 97 گفت:
جمعه 25آبان ماه ۹۷ شورای بخش با حضور اکثریت اعضاء گزارش عملکرد خود را در تریبون نماز جمعه بیان کردند . اما این گزارش عملکرد دومحور داشت یکی نحوه انعکاس و پیگیری مشکلات سطح بخش؛ دوم موضوع میزان اخذ و هزینه کرد عوارضی.


آنچه که از این گزارش عملکرد در خصوص انعکاس و پیگیری مشکلات برداشت گردید سطح پیگیری های این شورا نسبت به سابق تا سطح استانی و دیدار با مدیران کل بسیار بیشتر و پررنگ تر بود. و علی الظاهر بیشتر این پیگیرها از طرف ریاست محترم شورای بخش صورت پذیرفته و از این جهت از این شورا به ویژه ریاست محترم آن تشکر می شود.
در خصوص میزان اخذ و نحوه هزینه کرد عوارضی نیز یک گزارش به صورت سرفصلی ارائه گردید که در این مقوله نیز از این شورا تشکر می شود.

 

در ادامه ابراهیم کمالی به عملکرد شورای بخش تا این مرحله زمانی در چند بخش انتقاد کرد و گفت:
لازم است قبل از ورود به موضوعات انتقادی دو نکته یادآوری گردد.
نکته اول؛ اینکه به نقد نباید نگاه تخریبی نمود زیرا نقد نه تنها تخریب و تضعیف یک مسئول یا مسئولان نیست بلکه مسیری است پیش روی آنان درجهت رفع نقص‌ها ‌و اصلاح امورکه به پیشرفت ختم می شود بنابراین انتظار این است که انتقادات پیش رو از جانب انتقاد شوندگان با دید اصلاحی نگاه شوند نه دید تقابل با آن .
نکته دوم؛ اینکه مطالبه گری از شورای بخش که عالیترین جایگاه سطح بخشی را دارد حق همگان به ویژه نمایندگان مردم است زیرا این جایگاه با اهمیت و تاثیر گذاریی که دارد اگر افراد متعهد،توانمند،دلسوز ‌و اهل ایثار را در خود جای داده باشد می تواند از حقوق مردم به نحو احسن دفاع کند و مشکلات عمومی آنان را یکی پس از دیگری حل بکند اما برعکس اگر افرادی را در خود جای بدهد که فاقد این ویژگی ها باشند حق و حقوق عمومی مردم پایمال می گردد و منطقه نیز درعقب ماندگی باقی خواهد ماند.

ابراهیم کمالی رئیس شورای اسلامی روستای مجتمع امام (ره) در سه بخش انتقادات خود را از عملکرد شورای بخش بیان داشت که در ادامه به آن پرداخته شده است.


۱_عدم گزارش مستمر از میزان اخذ و هزینه کرد درآمد حاصل از دریافت عوارض، درجمع شوراها

کمالی در خصوص گزارش میزان درآمد عوارضی و مخارج آن اظهار داشت : درآمد عوارضی در جای خود می تواند یک ظرفیت بسیار خوبی برای پیشرفت و آبادانی منطقه محسوب شود زیرا این درآمد هم می تواند زمینه پیگیریهای مستمر و جدی مشکلات سطح بخش و حل نهایی آنها را فراهم آورد و هم زمینه انجام پروژه های مشارکتی با ادرات دولتی را فراهم کند .
کمالی افزود: در دوره های گذشته شورای بخش در خصوص شفاف سازی میزان اخذ و هزینه کرد درآمدهای حاصل از عوارض محصولات کشاورزی غیر پاسخگوترین شورا بوده است. و اتفاقاً در آن مقطع یکی از منتقدان جدی عملکرد آن شورا ریاست محترم فعلی شورای بخش بودند و همواره اظهار می داشتند که اکثریت اعضای شورا بخش به ویژه ریاست آن تن به پاسخگویی و شفاف سازی نمی دهند .

در آن مقطع ریاست فعلی شورای بخش که یکی از اعضاء شورای بخش سابق هم بودند با همراهی یکی دیگر از همکارانشان سعی کردند بر اساس توان خود در یک جلسه عمومی در جمع شورهای سطح بخش یک گزارش سه ماهه از نحوه ی هزینه کرد عوارض دریافتی با ریزهزینه کردها به صورت مکتوب به شوراها ارائه دهند.


ابراهیم کمالی اظهار داشت: ریاست محترم این شورا درسال گذشته در یکی از معدود جلساتی که با شوراها داشتند، در پاسخ این درخواست که شورای بخش جدید ضرورت دارد هم در زمینه عملکرد کاری و هم درآمدهای عوارضی در برابر شوراهای سطح بخش پاسخگو باشد قول دادند در دوره جدید پاسخگویی جزء برنامه های کاری شورا باشد اما متاسفانه این شورا درعمل در خصوص اخذ و هزینه کردهای درآمد عوارضی نه تنها گزارش مستمری را به شوراها ارائه نکرد بلکه حتی یک گزارش ولو سه ماهه که در گذشته دنبال گردید به نمایندگان مردم یعنی شوراها ارائه نکردند این درحالی است که چند ماه از پایان سال مالی درآمدهای عوارضی گذشته است و سال جدید اخذ عوارض نیز شروع شده است. واضح است که این انتقاد جدی بر شورای بخش به ویژه ریاست محترم آن که خود در سابق یکی از منتقدین جدی درهمین مقوله بودند وارد است و ضرورت ایجاب می کند این شورا اعلام کند که علت این قصور چه بوده است.

کمالی با اشاره به فعالیت تبلیغاتی اعضای شورای بخش قبل از برگزاری انتخابات و حساسیتی که این افراد برای رأی آوردن داشتند، تصریح کرد:


۲- اعضاء محترم شورا بخش در ایام تبلیغات انتخاباتی تلاش نفس گیر وشبانه روزی بسیاری کردند تا به این جایگاه برسند.

اگر در آن ایام از اعضاء این شورا می پرسیدید که قصد شما از ورود در این عرصه چیست ؟ به طور قطع پاسخی که می شنیدید این جمله بود که ما به قصد خدمت کردن آمده ایم.

سوال این است که چه درصدی از وقت و انرژی آن فعالیت های نفس گیر و شبانه روزی اعضاء شورا در ایام انتخابات در زمینه خدمت به مردم از ابتدا تا کنون به کار گرفته شده است ؟
زیرا این امر واضح است که در تمام دوره ها همه اعضاء این شورا حتی اگر بخشی از همان حساسیت های زمان انتخابات را بعد از ورود در شورا و در امر خدمت به مردم به کار می گرفتند به طور قطع و یقین بسیاری از این مشکلات به حل نهایی می رسید و این بخش در مسیر توسعه و پیشرفت قرار می گرفت. آنچه که از سخنان ریاست محترم شورای بخش استنباط گردید این بود که بین اعضاء شورا یک تقسیم کاری صورت گرفته است. در این زمینه انتظار این بود که حداقل برای همین یکبار در گزارش عملکردی که ارائه گردید به اقدامات و فعالیت های همه اعضاء در حوزه مسئولیت های محوله اشاراتی می شد تا همگان در جریان فعالیت ها و اقدامات همه اعضاء قرار می گرفتند.

وی افزود : در این زمینه نیز انتظار جدی از تک تک اعضاء شورای بخش این است که در جمع همه شوراها گزارش عملکرد بیش از یکسال خود را ارائه نمایند تا نمایندگان مردم در جریان اقدامات و خدمات آنان قرار بگیرند.

رئیس شورای اسلامی کلان روستای مجتمع امام(ره) از عدم برگزاری جلسات اختصاصی شورای بخش با شوراهای روستاهای سطح بخش نیز انتقاد کرد و گفت: 

۳- یکی از موضوعاتی که ضروری به نظر می رسید که شورای بخش آن را در دستور کار خود قرار دهد و به آن نیز تداوم بخشد جلسه ویژه هم اندیشی و تبادل نظر با شوراهای سطح بخش بود. مسلما تشکیل این نوع جلسات به طور مستمر هم به همگرایی ‌و تعامل شوراها با شورای بخش منجر می شد وهم کمک بسیار بزرگی به حل مشکلات سطح بخش می کرد. زیرا در این نوع جلسات شوراها فرصت پیدا می کردند که به بیان مشکلات روستاهای خود بپردازند و شورای بخش نیز با اشرافی که به مشکلات پیدا می کرد به پیگیری آنها مبادرت ورزد. 

اما متاسفانه شورای بخش حتی یک جلسه اختصاصی با شوراهای سطح بخش برگزار نکرد. و دراین رابطه نکته ای که قابل تأمل است همزمان کردن جلسه عمومی و شوراها با یکدیگر برای ارائه گزارش عملکرد تریبونی بود که طبیعی بود در این نوع جلسات یک طرفه فرصتی برای طرح سوال و رفع ابهامات پیش نمی آمد.

اگر شورای بخش به هر دلیلی نمی خواست جلسه تخصصی با شوراها را برگزار کند حداقل یک جلسه پرسش و پاسخ عمومی را برگزار می کرد و در آن جلسه شوراها را نیز دعوت می نمود.


کمالی در رابطه با جلسات برگزار شده طی سال گذشته توسط شورای بخش عنوان کرد:
آنچه که شورای بخش به عنوان جلسه با شوراها برگزار نموده چند جلسه محدود با حضور مسئولان در حوزه خاص بوده است که طبیعی است در این نوع جلسات نیز فرصت هم اندیشی و بیان نظرات و دغدغه های متعدد وجود ندارد.

آنچه که مایه تأسف است از ظرفیت شوراها نه تنها در شورای بخش بلکه در بخشداری نیز استفاده نشده زیرا از طرف نماینده عالی دولت از بدو ورود تاکنون یک جلسه هم اندیشی با شوراها برگزار نشده که درصورت نیاز در جای خود و بطور جداگانه پرداخته خواهد شد.

ابراهیم کمالی در پایان اظهار داشت: آنچه که در پایان به عنوان پیشنهاد مطرح می گردد این است که گزارش عملکرد اعضاء و شفاف سازی در خصوص اخذ و هزینه کرد درآمدهای عوارضی و برگزاری مستمر جلسات هم اندیشی عمومی با شوراهای سطح بخش و دعوت از مسئولان در جمع شوراها از ضروریات کاری این شورا است که لازم است در سال جاری به طور جدی به آنها پرداخته شود.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار هرمزگان