اجمدی: عملیات مبارزه با ملخ ها در شهرستان میناب بی سابقه بود / لزوم تحصیص آب سد سرنی به کشاورزان مینابی / راه اندازی بازارچه ملوانی قطعات خودرو در زهوکی

فرماندار میناب: پیگیر تخصیص حق آبه سد سرنی به کشاورزان مینابی هستیم/ برای مقابله با قاچاق سوخت نیاز به ساماندهی فروش آن داریم

فرماندار ویژه میناب گفت: مجموعه دستگاه‌های حاضر در شورای مدیریت بحران، شوراها و دهیارها، کشاورزان دست‌به‌دست هم دادند و در برابر حمله ملخ‌ها کاری جمعی صورت گرفت.

کد خبر : 96135189        تاریخ انتشار :  دوشنبه, 23 ارديبهشت 1398

 

به گزارش پایگاه خبری «هشت بندی»محمد احمدی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: مجموعه دستگاه‌های حاضر در شورای مدیریت بحران، شوراها و دهیارها، کشاورزان دست‌به‌دست هم دادند و در برابر حمله ملخ‌ها کاری جمعی صورت گرفت.

 

حمله ملخ‌ها می‌تواند آسیب‌های بسیاری به اقتصاد مردم میناب وارد کند

 

وی ادامه داد: عملکرد همه در مبارزه و مقابله قابل‌تحسین بود، کار ردیابی ملخ‌ها به دلیل میدانی بودن رسدها کار بسیار سختی بود، سم‌پاشی‌ها نیز توسط ماشین‌ها، تراکتورها و هواپیماهای سم‌پاش ملخی صورت گرفت.

 

فرماندار شهرستان میناب تصریح کرد: بزرگ‌ترین ظرفیت اقتصادی میناب بر پایه کشاورزی آن است، پس از خشک‌سالی‌های زیاد و مسئله فروچاله ها، حمله ملخ‌ها در صورت عملکرد نامناسب آسیب‌های بسیاری به اقتصاد مردم میناب وارد می‌شود.

 

احمدی عنوان کرد: سد استقلال میناب با 260 میلیون مترمکعب ظرفیت از ظرفیت‌های بزرگ استان هرمزگان و شهرستان میناب است، آب شهرستان میناب، بندرعباس و چاه‌های پایین‌دست وابسته به این سد هستند که در بارندگی‌های اخیر حجم قابل قبولی از آن آبگیری شد.

 

پیگیر تخصیص حق آبه سد سرنی به کشاورزان مینابی هستیم

 

وی خاطرنشان کرد: سد سرنی نیز در مرحله آبگیری بوده و ظرفیت آبی جدیدی است، کشاورزان میناب به دنبال حق آبه سد سرنی هستند و استاندار هرمزگان نیز پیگیری‌های لازم را در این خصوص انجام داده و تصمیم نهایی با وزارت نیرو است.

 

فرماندار شهرستان میناب اضافه کرد: استاندار هرمزگان نیز معتقد است آب سد سرنی باید برای مصرف شرب و کشاورزی منطقه استفاده شود، هرچه استفاده بیشتری از آب از سدها شود و برداشت از چاه‌ها کمتر باشد مخاطرات دشت میناب کاهش می‌یابد.

 

احمدی بیان کرد: پروژه سه هزار هکتاری در اراضی شمال شهرستان میناب کار شده که نیاز آبی این اراضی 22 میلیون مترمکعب پیش‌بینی‌شده است، 946 هکتار نیز به طرح اضافه شده و نیاز به تخصیص آب بیشتری دارد؛ با طراحی آبیاری نوین در این اراضی از 22 میلیون مترمکعب نیاز آبی7 میلیون مترمکعب آن کاهش‌یافته و صرف جویی بسیاری در منابع آبی شده است.

 

وی ادامه داد: در حال حاضر 13 میلیون مترمکعب آب به اراضی شمال شهرستان میناب تخصیص داده شده که با اضافه شدن 946 هکتار دیگر به این اراضی 15 میلیون مترمکعب تخصیص آب خواهیم داشت.

 

در حال محیا شدن برای برگزاری یازدهمین دوره انتخابات مجلس هستیم

 

فرماندار شهرستان میناب در خصوص آمادگی شهرستان میناب در برگزاری یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ایران به‌عنوان مرکزیت شرق هرمزگان ابراز کرد: اصل مشارکت مدنی مردم در انتخابات است که در تعیین سرنوشت خود مشارکت می‌کنند.

 

احمدی اظهار کرد: نظام جمهوری اسلامی بر پایه دموکراسی بوده و همیشه آرای مردم از رأی به جمهوری اسلامی تا مجموعه انتخابات مختلفی که برگزار می‌شود، تعیین‌کننده سرنوشتشان بوده است.

 

وی افزود: مجریان و دست‌اندرکاران باید بدانند رأی مردم حق‌الناس است و باید از آرای مردم در چهارچوب قوانین پاسداری کنند؛ شروع فرآیند انتخابات بر پایه روزشماری مشخص است و تاریخ‌های مشخص اقداماتی که باید صورت گیرد انجام می‌شود.

 

فناوری نقش مهمی در اجرای فرآیند انتخابات دارد

 

فرماندار شهرستان میناب ادامه داد: در حال حاضر دستور تشکیل ستاد انتخابات شهرستان‌ها صادر شده که ما اعضای ستاد شهرستان خود را مشخص کردیم و جلسه‌ای تعاملی با شورای نگهبان داشتیم که هم نقاط ضعف گذشته را آسیب‌شناسی کنیم و هم اینکه انتخابات خوبی برگزار کنیم و در حال محیا شدن هستیم.

 

احمدی تصریح کرد: چون فناوری نقش مهمی در اجرای فرآیند انتخابات دارد با مخابرات استان هماهنگی‌های لازم انجام شده تا به نقاط مختلف شهرستان رفته و روستا به روستا شرایط مخابراتی را بررسی کنند تا بتوانیم انتخابات را به‌صورت آنلاین برگزار کنیم و اگر مسئله‌ای وجود دارد تا زمان انتخابات رفع کنیم.

 

وی عنوان کرد: میناب مرکز حوزه انتخابیه شرق استان است و ثبت‌نام داوطلبین و شمارش مجموع آرای شهرستان‌های منطقه به میناب آمده و در فرمانداری میناب انجام می‌شود.

 

ضرورت ایجاد پایگاه دوم آتش‌نشانی برای شهر میناب بدیهی است

 

فرماندار شهرستان میناب در خصوص خدمات آتش‌نشانی این شهرستان و لزوم افزایش تجهیزات و پایگاه‌های آن خاطرنشان کرد: یکی از تهدیدهای شهرستان میناب دارد خشک شدن باغات است، فاصله بین باغات و روستاها نیز بسیار کم است و با بارندگی‌هایی که امسال داشتیم باعث رشد علف‌ها شده و یک فیلتر روشن سیگار می‌تواند فاجعه و بحرانی را درست کند.

 

احمدی ادامه داد: تعدادی پایگاه آتش‌نشانی در سطح شهرستان میناب داریم اما باید پایگاه دوم آتش‌نشانی در شهر میناب ایجاد شود، ضرورت ایجاد پایگاه دوم آتش‌نشانی برای شهر میناب بدیهی است، ما در مرحله مکاتبه، مذاکره و پیگیری هستیم و امیدواریم اعتباری برای این مسئله گذاشته شود.

 

با بهره‌برداری از آب‌شیرین‌کن بندرعباس انتقال آب سد استقلال به بندرعباس به صفر می‌رسد

 

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته هیچ تخصیصی از سد میناب برای کشاورزی را نداشتیم، امسال 20 میلیون مترمکعب از آب سد استقلال به باغات میناب تخصیص داده شد و قطعاً باغات ما نسبت به سال‌های گذشته زنده می‌شود و امیدواریم سال پرثمر و محصولی داشته باشیم.

 

فرماندار شهرستان میناب بیان کرد: سیاست این است که از ظرفیت سدها استفاده بیشتری شود، تا برداشت از چاه‌ها متوقف شود، استاندار هرمزگان همیشه در این زمینه پیگیر بوده است و معتقد است با بهره‌برداری از آب‌شیرین‌کن بندرعباس انتقال آب سد استقلال به بندرعباس به صفر می‌رسد.

 

احمدی ابراز کرد: شهرک صنعتی میناب در سال گذشته پیشرفت خوبی داشته و کارگاه‌های بسیاری شروع به فعالیت کرده‌اند، کارخانه تولید خوراک آبزیان، کارگاه‌های تیرچه‌بلوک، میلگرد، تولید کارتن و بسیاری صنایع کوچک در حال فعالیت هستند و فاز دوم این شهرک نیز کلنگ زنی شده است.

 

برای مقابله با قاچاق سوخت نیاز به ساماندهی فروش آن داریم

 

وی در خصوص بحث قاچاق سوخت در بنادر شهرستان میناب اضافه کرد: کل استان و نوار ساحلی درگیر مسئله قاچاق سوخت است و این مسئله تنها مختص میناب نیست و تنها تصویر میناب در این زمینه بیشتر مخدوش شده است؛ با اقداماتی که تاکنون صورت گرفته کاهش قابل‌توجهی درزمینهٔ قاچاق سوخت داشته‌ایم.

 

فرماندار شهرستان میناب اظهار کرد: باید برای مقابله با قاچاق سوخت در استان هرمزگان باید تصمیمی برای ساماندهی فروش سوخت صورت بگیرد، برای مثال سهمیه‌ای برای مرزنشینان در نظر گرفته شود و هرکس سهمیه خود را به فروش برساند و با این نوع ساماندهی از بسیاری واژگونی‌ها، تلفات، درگیری‌ها و نارضایتی‌ها جلوگیری می‌شود.

 

افتتاح بازارچه تخصصی ملوانی قطعات خودرو در زهوکی میناب

 

احمدی افزود: در حال حاضر سه بازارچه مرزی در شهرستان میناب فعال هستند، بازارچه تیاب که درزمینهٔ مواد غذایی فعالیت دارد که متأسفانه به علت نوسانات ارز رونق سابق را ندارد، بازارچه تخصصی ملوانی قطعات خودرو در زهوکی میناب را داریم که فعال است و هنوز افتتاح نشده و در کشور منحصربه‌فرد است، در کرگان نیز بازارچه مرزی دیده شده که محوطه‌سازی آن در حال انجام است؛ ظرفیت بندری کرگان هنوز فعال نیست و نیاز به زیرساخت‌های زیادی برای فعالیت بیشتر دارد.

 

فرماندار شهرستان میناب تصریح کرد: امسال همچون سال‌های گذشته جشنواره انبه و یاسمین برگزار می‌شود که برگزاری آن را به بعد از ماه رمضان و در اواخر خردادماه موکول کرده‌ایم.

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار هرمزگان