جزئیات تجمع کشاورزان گوجه کار هرمزگانی همزمان با سفر رحمانی فضلی در مقابل استانداری / کشاورزان وزیر کشور و استاندار صدای ما را بشنوند/ پیگیری های نماینده شرق هرمزگان برای تحقق مطالبات کشاورزان در مقابل بی تحرکی سایر نمایندگان استان

جزئیات تجمع کشاورزان در مقابل استانداری هرمزگان

صبح امروز تعدادی از گوجه‌کاران هرمزگانی با تجمع مقابل استانداری نسبت به مسدود شدن مرزها برای صادرات؛ این اقدام دولت را به مثابه بسته‌شدن رگ‌های زندگی خود خواندند.

کد خبر : 96139766        تاریخ انتشار :  پنج شنبه, 23 اسفند 1397

 

به گزارش پایگاه خبری «هشت بندی»رضا اخلاص به عنوان نماینده این گوجه‌کاران دقایقی پیش در گفت و گو با خبرنگار فارس در بندرعباس با اعلام گلایه شدید گوجه‌کاران هرمزگانی نسبت به این اقدام دولت اظهار داشت: تا قبل از اینکه گوجه هرمزگان از ماه قبل به بازار برسد، مرزها باز بود و شنیده‌ام که از اواخر فروردین سال آینده نیز که برداشت گوجه هرمزگان به پایان می‌رسد؛ مرزها باز می شود و فقط گوجه‌کاران هرمزگانی متضرر شده‌اند.

 

وی، این انسداد مرزها برای گوجه‌کاران را فقط به نفع کارخانه‌داران رب‌گوجه و گلخانه‌داران دانست و گفت: با این وضعیت، کارخانه‌ها گوجه را کیلویی یک‌هزار و 500 تا یک‌هزار و 700 تومان می‌خرند؛ درحالی‌که به دلیل افزایش قیمت بذر، کود، سم و... با نوسانات قیمت ارز، هزینه‌های تولید گوجه بیش از این قیمت‌ها می‌باشد و این وضعیت به بهشت کارخانه‌داران رب‌گوجه تبدیل شده است که گوجه را ارزان از کشاورزان بخرند و رب گوجه گران را وارد بازار کنند و کشاورزان متضرر می‌شوند.

 

این کشاورز با بیان اینکه مرزها فقط برای صادرات گلخانه ای باز است که این تبعیض ناعادلانه است؛ ابراز داشت: کشاورزان به امید اینکه بتوانند گوجه را صادر کنند؛ اقدام به کاشت کرده‌اند و کارگران زیادی در کاشت و برداشت گوجه اشتغال داشته‌اند و به نوعی کارگران شریک کشاورزان هستند که این وضعیت باعث شده کشاورزان نتوانند حقوق کارگران‌شان را هم پرداخت کنند.

 

تعدادی دیگر از کشاورزان معترض به انسداد مرزها برای صادرات گوجه که منجر به ضرر آنها و عدم توانایی در بازپرداخت وام‌ها و تسهیلات بانکی می‌شود وسرمایه‌شان از بین می‌رود؛ خواستار تجدیدنظر دولت در این خصوص شدند تا با بازشدن مرزها، گوجه مازاد بر نیاز بازار داخل کشور، به سایر کشورها صادر شود.

 

گفتنی است، این کشاورزان عنوان می‌کردند انتظار دارند که استاندار هرمزگان و وزیر کشور که به استان سفرکرده، گلایه‌ها و خواسته‌هایشان را بشنوند و نسبت به رفع مشکلات شان اقدام کنند.

 

گفتنی است حجت الاسلام سیدمصطفی ذوالقدر نماینده حوزه شرق استان در مجلس شورای اسلامی نیز 15 اسفندماه در مراسم روز درختکاری و آغاز هفته منابع طبیعی در بندرعباس نسبت به انسداد مرزها و ممنوعیت صادرات اعتراض شدیدالحنی نمود که با واکنش تند استاندار هرمزگان مواجه شد.

 

شایان ذکر است در حالی این روزها کشاورزان گوجه کار هرمزگانی به دلیل بسته شدن مرزها با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می کنند در این بین، تنها سید مصطفی ذوالقدر نماینده شرق استان پیگیری مطالبات آنها در سطح ملی و استانی می باشد.

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار هرمزگان