رئیس شورای اسلامی مجتمع امام(ره) : هدر رفت گسترده آب در بحران کم آبی/ اتفاقات آب ناتوان از مهار به هنگام ترکیدگی ها/پروژه اصلی آبرسانی روستا نیمه تمام رها شده است/ مردم تا کی تاوان نابسامانی ها در آب و فاضلاب روستایی را بدهند

 ebrahim kamali

ابراهیم کمالی رئیس شورای اسلامی کلان روستای مجتمع امام (ره) ضمن انتقاد از اداره آب روستایی گفت: اتفاقات آب در مدیریت تعمیر و نگهداری شبکه آبرسانی روستایی ناتوان است.

کد خبر : 98031752       تاریخ انتشار :  پنج شنبه, 16 خرداد 1398

 

 

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری هشت بندی؛ آنچه که در این چند سال برای اهالی توکهور هشت بندی یک معضل و چالش بزرگ بوده و همچنان ادامه دار است مشکل آب شرب بهداشتی است ،آبی که ضروری ترین نیاز حیاتی برای مردم است.

روستاها و محلات متعددی در سطح منطقه توکهور هشت بندی با کمبود شدید آب مواجه هستند که  کلان روستای مجتمع امام (ره) یکی از روستاهای بزرگ این بخش است که اهالی آن نیز با مشکل کمبود آب شرب بهداشتی  مواجه هستند.

با توجه به اینکه تامین آب شرب بهداشتی از مطالبات مهم مردمی و پیگیری های شوراها و دهیار این روستا بوده و هست اما همچنان این معضل به طور کامل برطرف نگردیده است و اهالی در تامین آب شرب بهداشتی با مشکلات عدیده ای  رو برو هستند.

ناگفته نماند که هر از چندگاهی نیز از سوی مسئولین شهرستانی و استانی وعده هایی برای حل این مشکل به طور اساسی  داده می شود اما بر روی زمین می ماند.

ابراهیم کمالی رئیس شورای اسلامی کلان روستای مجتمع امام(ره) در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری «هشت بندی » در خصوص مشکل چندین ساله آب شرب این روستا با اشاره به ضعف و نابسامانی  اداره آبفار در این رابطه، عنوان کرد:

بسیار جای تأسف است که در اوج خشکسالی  به دلیل فرسودگی شبکه آبرسانی و ترکیدگی آن  به طور مکرر شاهد هدر رفت بسیار زیاد آب زلالی باشیم که قطره ای از آن مایه حیات است .

وی گفت:آنچه که در این باره باید توضیح داد این است که :از یک طرف پروژه جدید آبرسانی کلان روستای مجتمع امام (ره) به صورت نیمه تمام بنابر هر دلیلی بر زمین مانده است ، پروژه ای که اکثر خطوط محلات آن اجرا شده و تنها اجرای خط اصلی و مخزن های آن باقی مانده که به اتمام برسد.

رئیس شورای اسلامی کلان روستای مجتمع امام خاطرنشان کرد: از یک طرف شبکه قدیم آبرسانی روستا بسیار فرسوده است و مکرراً شاهد ترکیدگی و هدر رفت بسیار زیاد آب و قطع یا افت آب شرب اهالی می باشیم و از  طرف دیگر نیز بعد از خاموش شدن پمپ آب یا تغییر شیفت از محل همین ترکیدگی ها آب های آلوده وارد شبکه آبرسانی  می شوند که سلامت مردم دچار مخاطره  می کند.

      

کمالی با انتقاد از عملکرد اتفاقات آب روستایی، تصریح کرد:پیمانکار اتفاقات آب روستایی که مسئول رفع ترگیدگی ها و تعمیر شبکه آبرسانی می باشد، در مدیریت این شبکه فرسوده و رفع به هنگام این ترکیدگی ها ناتوان است به همین دلیل وقتی در شبکه ترکیدگی به وجود می آید پس از پیگیری و تماس مکرر با وی برای تعمیر شبکه ، یا با  تاخیر چند روزه  نیروهایش را می فرستد  و یا اینکه اصلا جواب تلفن را نمی دهند که در این مدت اهالی روستا یا با بی آبی یا افت آب  مواجه می شوند، به عنوان مثال  یک مورد ترکیدگی شبکه در این روستا (که تصاویر آن انتهای این خبر قابل مشاهده می باشد) چند روز قبل از تعطیلات عید فطر رخ داده است که علی رغم اطلاع رسانی چند باره هنوز بر طرف نشده است و آب زیادی در حال هدر رفتن می باشد.

رئیس شورای اسلامی مجتمع امام (ره) با گلایه  از عدم پاسخگویی مسئولین آبفار شهرستان میناب، اظهار داشت : به دلیل کوتاهی و عدم پاسخگویی  پیمانکار برای رفع مشکل  شبکه آب زمانی که با مسئولین اداره شهرستان نیز تماس گرفته می شود تا مشکل را به آنها منتقل بکنیم اما برخی از مسئولان شهرستان نیز جواب تماسمان را نمی دهند.

 

کمالی در ادامه ضمن تشریح  نابسامانی های موجود در مدیریت اتفاقات آب و فاضلاب  روستایی این مدیریت را با مدیریت اتفاقات برق مقایسه نمود و بیان کرد: سوال این است این به هم ریختگی و نابسامانی در این مدیریت  تا کی می خواهد ادامه داشته باشد؟ تا کی مردم روستاها باید تاوان این به ریختگی و نابسامانی ها را در حوزه آب پس بدهند؟ چرا آن تشکیلات  منسجم ، منظم و پاسخگویی که در اتفاقات اداره برق به دلیل استقرار تشکیلات  اتفاقات در منطقه وجود دارد در اداره آبفار نباید وجود داشته باشد؟ در تشکیلات منسجم و پای کار اداره برق ، خدمات رسانی به مردم تا آنجاست که اگر مشکلی در شبکه پیش بیاید پس از  اطلاع در کمترین زمان ممکن برطرف می شود.

رئیس شورای اسلامی روستای مجتمع امام(ره) در زمینه حل معضل آب شرب روستای مجتمع امام(ره) به ارائه راهکار پرداخت و خاطر نشان کرد: دو راهکار و یک سوال کلی که در این زمینه باید مطرح شود این است: راهکار اول و اصلی  برای برون رفت از این معضل اتمام پروژه اصلی روستاست که می بایست در دستور کار قرار بگیرد ، و راهکار دوم  این است که اداره آبفا ر تشکیلات اتفاقات خود را با امکانات کامل و نیروی لازم در منطقه در قالب اداره یا هر نام دیگری استقرار دهد تا مثل اداره برق یک نیروی چابک وپای کار برای مدیریت این شبکه فرسوده داشته باشدتا کمتر شاهد هدر رفتن آب و قطعی آب مردم روستا ودیگر روستاهای بخش باشیم.

وی گفت: و سوال کلی آخر اینکه چرا ساکنین مرکز استان و شهرستان آب شربشان به هر شکل ممکن از جانب مسئولان تامین می شود اما ساکنین روستاها سالها در این خصوص دچار رنج و مشکل باشند؟ به راستی چه تفاوتی بین مردم شهری و روستایی وجود دارد که شاهد ‌تفاوت در خدمات رسانی بین آنان هستیم؟!

 

تصاویر ترکیدگی شبکه فرسوده آبرسانی در مجتمع امام(ره)

8bandi sabake ab1 8bandi sabake ab1 8bandi sabake ab1 8bandi sabake ab1 8bandi sabake ab1 8bandi sabake ab1 8bandi sabake ab1 8bandi sabake ab1

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار هرمزگان